Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Kam v Plzni vyrazit o posledním adventním…

Kam v Plzni vyrazit o posledním adventním víkendu

Také v zimě má Plzeň své nezaměnitelné kouzlo

V Plzni o víkendu samozřejmě pokračuje adventní program i vánoční trhy, kterých si v historickém centru nejde nevšimnout. Do katedrály sv. Bartoloměje se v neděli od 10 hodin můžete vydat na mši svatou s gregoriánským chorálem a od 15 hodin si v překrásném prostředí gotické katedrály užijete příjemnou hudební adventní půlhodinku. Vypravit se můžete i za vánočním pošťákem, který vám v mázhauzu radnice orazítkuje dopis pro Ježíška. Nicméně máme pro vás i celou řadu dalších zajímavých akcí, z nichž mnohé vám umožní si od svátečního shonu odpočinout.

• Na výstavu Fenomén Merkur do Západočeského muzea

Návštěva nové výstavy v Západočeském muzeu v Plzni, na které uvidíte desítku modelů postavených z legendární stavebnice Merkur, může být o víkendu ideálním plánem pro všechny  tatínky a dědečky, kteří v době vrcholících vánočních příprav dostanou na starost ty nejmenší. Na výstavě jim mohou ukázat kus svého dětství. Navíc si v místní herně společně zkusí nějaký ten model postavit. Otevřeno je každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

• Na exhibiční zápas hokejových a fotbalových legend

Zajímavý zážitek nabídne v pátek od 18:30 plzeňský zimní stadion. Tentokrát zde nebudou v hlavní roli plzeňští indiáni, nýbrž hokejové a fotbalové legendy, které se utkají v rámci benefičního zápasu Legendy bojují společně. Proti sobě nastoupí výběr českého fotbalového týmu z Eura 96 a Spolek 28, za který si pod vedením Pavla Horvátha zahrají současní i bývalí hráči FC Viktoria Plzeň i plzeňské hokejové legendy. Na ledě tak uvidíte taková jména, jako jsou Karel Poborský, Pavel Kuka, Vladimír Šmicer, Ivan Hašek, Martin Straka, Tomáš Vlasák, Jan Rezek, Marek Bakoš, Pavel Fořt a další. Vstupenky je možné zakoupit zde. Výtěžek ze vstupného bude věnován Spolku 28 Mariána Čišovského a Nadaci fotbalových internacionálů.

• Za národními parky USA do DEPO2015

Na další zajímavou akci láká DEPO2015, kde kromě výstavy Má plast uvidíte také zajímavou expozici věnovanou národním parkům v USA, jejichž provozní organizace si letos připomíná  100. výročí založení. Díky fotografické výstavě objevíte místa jako Yellowstone nebo Yosemite, ale i fascinující příběh historie národních parků a jejich zakladatelů. S výstavou 100 let národních parků USA se tak vydáte přímo do srdce míst, která stála na samém počátku celosvětové institucionální ochrany přírody a která pomohla střežit tisíce dalších nejkrásnějších míst naší planety. Výstava bude v DEPO2015 k vidění do 31. prosince.

• Noční běh Plzní

Proč začínat se zdravým životním stylem až na Nový rok, když příjemně proběhnout se můžete i před Vánoci - třeba v pátek večer. Ve 20 hodin v Mlýnské strouze startuje charitativní běh noční Plzní, jehož výtěžek půjde na pořízení asistenčního psa pro postiženého chlapečka. Poběží se pohodových pět kilometrů. Pokud byste si ani na to netroufli, můžete se vydat na krátký dvoukilometrový okruh pro chodce a pejskaře. Připravena bude také dětská trasa. Běžecká rozcvička pod odborným dohledem začíná v 19:45 hodin.

• Živý betlém v plzeňské zoo

Adventní program pokračuje také v plzeňské zoologické zahradě, kam se v sobotu můžete vydat za živým betlémem. Od 15 hodin vás na statku Lüftnerka čekají nejen Ježíšek, Marie, Josef a tři králové v životní velikosti, ale také celá řada zvířátek.

• Letošní poslední farmářské trhy

Poslední letošní příležitost nakoupit si zásoby na zimu od místních farmářů a výrobců regionálních potravin budete mít tuto sobotu, kdy se konají letos poslední farmářské trhy. Dorazí nejen místní sedláci, pekaři, uzenáři, výrobci lahůdek, sýrů a nejrůznějších dobrot. K dostání budou i mošty, med, marmelády, čerstvé ryby a spousta dalších věcí, které by se vám mohly hodit nejen na sváteční stůl. Trhy na náměstí Republiky v prostoru mezi katedrálou a radnicí začínají kolem osmé a končí kolem poledne. Určitě zde najdete i řadu stánků, kde si můžete pořídit něco dobrého k snídani.

• S dětmi na pohádku

Další z tipů, jak o posledním adventním víkendu zabavit děti, je návštěva některého z dětských divadelních představení, kterých se o víkendu odehraje hned několik. V Měšťanské besedě vás v neděli od 14:30 a 16 hodin čeká Andělská pohádka. V Moving Station na Jižním Předměstí se v neděli můžete těšit na čtyři vánoční příběhy oddělené koledami. Pásmo vánočních příběhů "O tom co se stalo tu" začíná v 15 hodin. Po představení bude následovat dramatická dílna. Za divadelní pohádkou se můžete vydat i do Divadla Alfa, kde budou v sobotu od 15 hodin řádit spolužáci z mateřské školy Kosprd a Telecí.

Text: Helena Prokopová

Zveřejněno: 16. 12. 2016, Pecuch Martin