Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Kam v Plzni vyrazit o druhém adventním…

Kam v Plzni vyrazit o druhém adventním víkendu

Podzimní pohled na Mlýnskou strouhu

Také druhý adventní víkend v Plzni bude stát za to. Vůbec poprvé se v sobotu a v neděli můžete vydat na komentovanou adventní prohlídku historického centra. Samozřejmě pokračují vánoční trhy i adventní program v katedrále sv. Bartoloměje. Čeká nás i celá řada mikulášských a čertovských akcí. V kulturním domě Peklo zahraje hudební skupina Mig 21. Do DEPO2015 se můžete vydat na výstavu Má plast a ve výstavní síni 13 si prohlédnout Zmizelou Plzeň. A co dál?

• Seznamte se s historií Vánoc a tradičními zvyky

Komentovaná procházka adventní Plzní s průvodcem v dobovém kostýmu návštěvníkům tentokrát umožní vychutnat si jedinečnou předvánoční atmosféru okolí náměstí Republiky, ve které společně s průvodcem poodhalí v dnešní nákupní horečce poněkud ztracený příběh vánočních svátků a tradic. Dozvíte se třeba i to, kde nosí dárky Velký Ukko nebo Jultomten. Adventní prohlídky začínají v sobotu 3. prosince a budou se konat každou sobotu a neděli od 17:30 hodin až do neděle 18. prosince. Vstupenky je možné zakoupit v turistickém informačním centru nebo online zde.

• Do zoo na čertovskou nadílku

I téměř zimní zoologická zahrada má své kouzlo. Přijďte se o tom o víkendu přesvědčit. Především děti pak určitě nadchne sobotní program, kdy od 15 hodin budou v kovárně na statku Lüftnerka řádit všichni čerti. Čeká vás tu také mikulášská nadílka. Na programu je ukládání medvědů k zimnímu spánku. V neděli můžete spolu s dětmi vyrazit do Parkhotelu na charitativní akci s názvem Anděl dětem. Pro malé i velké je připraven zábavný program - mikulášská nadílka s Václavem Upírem Krejčím a Míšou Dolinovou. Výtěžek ze vstupného bude věnován Hospicu sv. Jiří v Tachově.

• Na farmářské trhy v sobotu nejen na snídani

Na příjemnou, i když možná trochu mrazivou snídani zvou v sobotu ráno organizátoři farmářských trhů. Ve snídaňovém sortimentu nebudou chybět sladké ani slané pochoutky, natož tradiční česká kuchyně nebo exotika. Prostě si přijďte dát, na co máte chuť a určitě neprohloupíte. První prosincové trhy jsou navíc předposlední v tomto roce. Budete mít tedy ideální příležitost udělat si zásoby na zimu a určitě se najde i nějaká lehce vánoční inspirace.

• Odpočiňte si od vánočního shonu v divadle

Příjemný večer si o víkendu můžete užít také v divadle. Vybrali jsme pro vás několik představení, na které jsou pořád ještě vstupenky k dostání. Přestože Carmen si většina z nás pojí především s operou, páteční večer na Nové scéně bude patřit jejímu baletnímu provedení. Nabídne taneční obrazy protkané nezvladatelnou silou živelné vášně. Podobně strhující příběh nadaného herce, jenž se zaprodal nacistickému režimu a exceloval na divadelních prknech v roli Mefista, uvede Velké divadlo. Sobotní večer ve Velkém divadle bude patřit adventnímu koncertu operního souboru. Těšit se můžete na úryvky z oper Rigoletto, Mistři pěvci norimberští, Tannhäuser, Fidelio nebo z Dvořákovy Rusalky i adventní melodie. Prostřednictvím posledního z divadelních tipů vás zveme na nedělní večerní představení na Novou scénu, kde si můžete vychutnat muzikálový příběh herečky Lídy Baarové s názvem Lidushka.

• Do Pivovarského muzea na prohlídku i kovářskou tvůrčí dílnu

Tvůrčí dílny z cyklu podzimní inspirace v Pivovarském muzeu zakončí v sobotu kovářský a drátenický workshop. Kovář předvede, jak se vyrábí koňská podkova, a práci s kovem. Sami si můžete vyzkoušet drátenické řemeslo a pokud budete šikovní, odnesete si domů drátovaného pivovarského koně. Součástí vstupenky na workshop je navíc prohlídka samotného muzea zakončená ochutnávkou piva Pilsner Urquell. Akce začíná v 10 a končí v 16 hodin.

Text: Helena Prokopová

Zveřejněno: 2. 12. 2016, Kriegerová Eva