Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Jubilejní Slavnosti svobody budou v mnohém…

Jubilejní Slavnosti svobody budou v mnohém výjimečné

V roce 70. výročí vítězství nad nacismem budou tradiční plzeňské Slavnosti svobody v mnohém výjimečné. Oslavy ukončení druhé světové války nabídnou první program už 30. dubna a potrvají do 6. května. Organizátoři předpokládají, že se do Plzně vypraví značný počet tuzemských i zahraničních návštěvníků a kladou proto mimořádný důraz na bezpečnost. „Letošní Slavnosti svobody budou jednou z nejnáročnějších akcí ve vztahu k zajištění bezpečnosti. Je to nejen s ohledem na politiky a další osobnosti, které se jich zúčastní, ale také vzhledem k velkému množství očekávaných návštěvníků z Čech i ze zahraničí,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký.

Připravovaný program odpovídá významu jubilejního výročí. „Záměrem letošních slavností je připomenout celý příběh, který Plzeň prožívala jako nejzápadnější výspa východního bloku, jako město, které osvobodila americká armáda, ale které patřilo na území sovětské zóny. Mluvme nahlas o tom, jaké to tehdy bylo, připomeňme si znovu příběhy amerických vojáků i jejich plzeňských hostitelů a přátel. Užijme si oslav stejně, jako si svobodu užívali Plzeňané v roce 1945. Přáli bychom si, aby město Plzeň – navíc v roce, kdy se pyšní titulem Evropské hlavní město kultury – oslavami žilo,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa, který zdůraznil i to, že Slavnosti svobody letos připomenou také 25 let svobodných oslav v Plzni.

Ilustrační obrázek

Program zahájí už ve čtvrtek 30. dubna v Borském parku setkání Plzeňanů u májky. Tradiční bohatý kulturní a military program o víkendu 1. až 3. května zpestří řada atraktivních novinek. V pátek 1. května to bude například historická rekonstrukce příjezdu amerických tanků na náměstí Republiky, odhalení pomníku generála G. S. Pattona na obnovených divadelních terasách a večerní megakoncert skupiny Lynyrd Skynyrd na plochodrážním stadionu na Borech. V sobotu se uskuteční inscenace náletu na koterovské vlakové nádraží a především večerní lidová veselice v rytmu swingu na náměstí Republiky. V neděli slavnosti nabídnou přehlídku 300 vojenských historických vozidel Convoy of Liberty a v pondělí fotbalový zápas plzeňské Viktorie s americkými vojáky jako vzpomínku na podobné utkání z května 1945. Po tradičním pietním aktu Díky, Ameriko! uzavře několikadenní akci 6. května večer ve Velké synagoze koncert Světlo porozumění.

Zveřejněno: 24. 4. 2015, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Inovujeme Plzeň
7. 6. 2024 - 8. 6. 2024
Inovujeme Plzeň
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni