Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Jména obětí holocaustu se budou číst i v…

Jména obětí holocaustu se budou číst i v Plzni

Plzeň se podruhé připojí k akci Jom ha-šoa, která ve své jedenáctileté historii vychází z konceptu významného dne vzpomínání na oběti holocaustu – šoa. Tříhodinové nepřetržité čtení jmen začne v pondělí 24. dubna 2017 ve 14 hodin U Branky ve Smetanových sadech. První náměstek plzeňského primátora Martin Baxa převzal nad projektem záštitu a osobně  čtení zahájí.

Ilustrační obrázek

Data obětí pochází z databáze vytvořené a provozované Institutem Terezínské iniciativy, jednoho z prvních pořadatelů Jom ha-šoa v České republice. Hlavní ideou akce je šířit povědomí o holocaustu jako významné historické události, jež zasáhla do vývoje naší společnosti, a zároveň poukázat na krajní důsledky projevů rasismu, k nimž vedla nacistická politika.

Letošní motto „Od čísel ke jménům – od jmen k příběhům“ odkazuje na skutečnost, že po většině židovských a romských obyvatel zbyla jen transportní nebo vězeňská čísla, jimiž nacističtí důstojníci a úředníci popřeli důstojnost člověka. Vrátit těmto číslům jména, najít další údaje, některým dokonce vrátit tvář a zlomku z nich i životní příběh, se snaží mnoho jednotlivců a organizací. Přes dvacet let intenzivní práce je zdokumentováno v pamětních knihách, na webových stránkách a v různých databázích v Česku i v zahraničí. Jejich souhrn s obsahovými informacemi a způsobem hledání představí pro tento rok nově připravená informační brožura.

Text: Marie Fialová

Zveřejněno: 21. 4. 2017, Jarošová Adriana