Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Jen několik dnů zbývá do uzávěrky veřejné…

Jen několik dnů zbývá do uzávěrky veřejné soutěže o Cenu Hanuše Zápala

Už jen několik dnů zbývá do uzávěrky veřejné soutěže o Cenu Hanuše Zápala, kterou v dubnu vyhlásil primátor města Plzně Martin Baxa. Síly v ní už potřetí poměří všechny přihlášené plzeňské novostavby dokončené tentokrát od ledna 2010 do prosince 2013.

Nominovat svého favorita může kdokoli. Stačí vyplnit elektronický formulář na www.ukr.plzen.eu nebo zaslat písemnou přihlášku na Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (Škroupova 5, 305 84 Plzeň). Čas je už jen do pátku 13. června. Přihlášení je bezplatné.

„Posláním Ceny Hanuše Zápala je nalézt, ohodnotit a upozornit na kvalitní stavby reprezentující architektonickou kulturu v Plzni za období uplynulých čtyř let. Cílem je podpořit zájem veřejnosti i investorů o vznik architektonicky, esteticky a technicky hodnotných staveb, které dokáží povznést stavební kulturu města,“ říká plzeňský primátor Martin Baxa.

Cena Hanuše Zápala je udělována architektům nebo jejich autorským týmům a je spojena s finanční odměnou 100 tisíc Kč. Vítěz obdrží také grafický list s vyobrazením portrétu Hanuše Zápala a originální listinu dokládající udělení ceny. Cena není vázána na trvalé bydliště ani státní příslušnost autora stavby. K posouzení předložených návrhů je jmenována porota složená z mimoplzeňských architektů.

Cena Hanuše Zápala nese jméno významného architekta Plzně a jihozápadních Čech. Hanuš Zápal (1885–1964) je autorem mnoha známých budov, které nás každodenně obklopují, například budovy Obchodní akademie, Masarykovy školy na Jiráskovo náměstí, Benešovy školy na Doudlevecké třídě, objektu Mrakodrapu, Purkyňova pavilonu, Divadelních skladů, ředitelské vily Plzeňského pivovaru.

Zveřejněno: 2. 6. 2014, Pecuch Martin