Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Jednání o dokončení cyklostezky do Starého…

Jednání o dokončení cyklostezky do Starého Plzence pokročila

Jednání o dokončení cyklostezky do Starého Plzence pokročila (foto: CykloRadka)

Foto: R. Žáková

Trasa směrem z Plzně - Koterova do Starého Plzence je cyklisty hodně využívána. Těch rekreačních i těch, kteří používají kolo jako dopravní prostředek třeba pro cestu do práce, tam přibývá. Vzrůstá také počet aut na silnicích podél řeky Úslavy, a tak se mnozí cyklisté už několik let ptají, kdy povede z Plzně směrem ke Starému Plzenci nebo ještě dál cyklostezka.

Právě koridor podél řeky Úslavy by byl vhodnou cyklovýpadovkou z Plzně směrem na Brdy. Nyní je tento projekt ve stádiu vyhledávací studie. Ta říká, kudy by plánovaný „brdský cyklopřivaděč“ měl do Spáleného Poříčí vést. Pro cyklisty je potěšující, že plánovaná trasa povede podél řek Úslavy a Bradavy, což představuje nenáročný profil vhodný i třeba pro rodiny s dětmi a seniory na kolech. Na některých úsecích již se obce domlouvají s vlastníky, aby mohly začít projektovat a posléze stavět, jinde se už zabývají projektovou přípravou, aby si mohly požádat o dotaci.

Pro cyklisty z Plzně je ale klíčový úsek do Starého Plzence. Někteří už nyní jezdí z Koterova přes mostek nad Úslavou a dále po polních cestách mezi loukami přes propustek až do části Starého Plzence, která se nazývá Malá Strana. Právě tam, blízko mostu přes Úslavu, by měla budoucí cyklostezka končit. Cesta je ale rozbitá, po dešti v ní bývají louže a bláto, které občas někdo zpevní nasypáním stavební drti. Takový povrch je vhodný za sucha pro cykloturisty, za mokra leda tak pro „bikery“, pro příměstskou cyklistickou dopravu třeba za prací ale nikoliv.

Město Plzeň má svoji část plánované cyklostezky mezi Koterovem a Starým Plzencem již delší dobu připravenou, navazující úsek v katastru Starého Plzence se ale zasekl na neochotě jednoho z majitelů pozemků, ten svůj úsek pro cyklostezku prodat, proto bylo nutné vedení trasy pozměnit. Nyní jsou již k dispozici potřebné souhlasy soukromých vlastníků a Starý Plzenec řeší změnu. Do konce tohoto roku by mělo být připraveno stavební povolení, aby bylo možné požádat o dotaci. Na stavbu stezky v katastru Starého Plzence, který sahá až k dálničnímu mostu, chce navázat Plzeň. Městský obvod Plzeň 2 – Slovany a Starý Plzenec chtějí novou cyklostezku do Starého Plzence připravit společně a společně také zažádat o dotaci. Jen tak může být projekt úspěšný. Stavba by totiž měla vzniknout v katastru dvou obcí, hranice katastrálního území mezi Starým Plzencem a Plzní jsou v místě dálničního mostu. Odtud až k mostku přes Úhlavu by mělo stavět město Plzeň. Pokud bude žádost o dotaci úspěšná a navazující kroky (zejména výběrová řízení) poběží optimálně a bez průtahů, mohla by cyklostezka do Starého Plzence být otevřena koncem příštího roku.

Stezka by měla sloužit nejen rekreaci, ale také k dopravě. Již nyní se lze dostat při řece z Doubravky až do Koterova. Z Koterova lze totiž pokračovat při řece Úslavě přes lávku Pod Kolešovkou až na Božkovský ostrov, kde nedávno vznikl nový úsek cyklostezky i s lávkou. Podél řeky Úslavy lze pak z Božkova dojet přes Lobzy až do Doubravky po plzeňských greenways. I zde je několik nových úseků, například od mostu v Lobzích k lávce u střelnice a u sv. Jiří, kde je nová lávka u soutoku.

Další informace a fotografie k tomuto tématu jsou k dispozici na regionálním informačním portále pro cyklisty www.plzenskonakole.cz.


 

Zveřejněno: 14. 9. 2016, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Blik Blik
22. 3. 2024 - 23. 3. 2024
Blik Blik
Hudební ceny Žebřík
5. 4. 2024 - 5. 4. 2024
Hudební ceny Žebřík
Smetanovské dny
7. 3. 2024 - 11. 4. 2024
Smetanovské dny
Treffpunkt
25. 4. 2024 - 27. 4. 2024
Treffpunkt
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni