Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Jazzová japonská legenda Yamashita Yosuke…

Jazzová japonská legenda Yamashita Yosuke vystoupí v Plzni poprvé

Yamashita YosukeLegenda japonského avantgardního jazzu a freejazzové nekorektnosti, bouřlivák Yamashita Yosuke přijíždí poprvé do Plzně. Přední místo na japonské hudební scéně si udržuje od poloviny 60. let, kdy založil legendární skupinu Yamashita Yosuke Trio. Od té doby natočil desítky alb a za svůj umělecký přínos moderní hudbě obdržel od japonského císaře Medaili s purpurovou stuhou a v roce 2012 pak Řád vycházejícího slunce.

Yamashita Yosuke vystupuje s nejlepšími světovými jazzmany, například s Ornettem Colemanem, Cecilem Taylorem nebo Stanislavem Buninem. Jazzovou hudbu dokázal propojit se symfonickým orchestrem, ale i s tradičními japonskými nástroji, jakými jsou bubny wadaiko či flétna shakuhachi. V současné době přednáší jako hostující profesor na Kunitachi College of Music a prosadil se také jako originální esejista.

V České republice se představí pouze ve dvou koncertech: v Divadle Archa v Praze a v Domě hudby v Plzni. Na obou vystoupí společně s duem Lotus Position, které tvoří bubeník Akira Horikoshi a virtuózní hráč na tradiční japonskou flétnu shakuhachi Akihito Obama. Plzeňský koncert se uskuteční 21. února od 20 hodin.

Otevři si Plzeň 2015! v novém okně

Zveřejněno: 11. 2. 2015, Pecuch Martin