Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Jazz bez hranic není jen swing a big bandy

Jazz bez hranic není jen swing a big bandy

Ilustrační obrázek

Celkem tři desítky koncertů a dalších akcí v jedenácti městech a obcích na západě Čech a v Bavorsku, takový je letošní ročník festivalu Jazz bez hranic v číslech. Odstartuje 2. října koncertem Pilsen Jazz Quintetu v Regensburgu a uzavře ho 22. listopadu společný koncert orchestrů vzešlých z každoročních jazzových dílen.

Hlavní hvězdou festivalu letos bude nejlepší evropský big band, orchestr německé televize ARD, SWR Big Band. Ve Velkém divadle se představí 8. listopadu během galakoncertu Kings of Swing. Záštitu nad tímto koncertem převzal velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven.

Festivalovým programem se letos jako červená nit vine vzpomínka na krále swingu a otce nového zvuku bigbandů Glenna Millera, od jehož zmizení uplyne v prosinci 70 let. Jeho písně zazní rovněž na galakoncertu. Tančit se na ně bude 1. listopadu během swingového bálu v Saloonu na Roudné. Připomene jej také hudebně-literární večer Chatanooga pro Malého prince, který se uskuteční 11. listopadu v Masných krámech.

Jazz není jen swing a big bandy. Proto festival láká i na koncert dvojnásobného držitele Ceny Grammy, amerického trumpetistu Roye Hargrova, či na mistrovskou hru dalšího vynikajícího trumpetisty Michaela „Patchese“ Stewarta.

Milovníkům trampské muziky festival připomene, že tento žánr vyrůstá ze stejných kořenů jako jazz. Na scéně Velkého divadla uvede hudební komedii Ondřeje Havelky Zločin v Posázavském pacifiku. Gurmány opět potěší Týden neworleanské kuchyně v restauraci PI.JEZ.PI. Kromě toho nabídne Jazz bez hranic ještě například žhavou latino noc v Buena Vista Clubu, vystoupení Rokycanského big bandu v obchodním centru Olympia nebo pořad pro školy Swingujeme, rejdíme.

Zveřejněno: 26. 9. 2014, Pecuch Martin