Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Jak si zpříjemnit sváteční program?

Jak si zpříjemnit sváteční program?

Dřěvěný beltém na vánočních trzích v Plzni

Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz

• Betlémské světlo a vánoční pošťák

K českým Vánocům už řadu let patří vánoční světlo dovezené přímo z Betléma. I letos si budete moci vyzvednout betlémské světlo v katedrále sv. Bartoloměje, a to 23. prosince od 14 do 17 hodin a na Štědrý den od 9 do 17 hodin. Až do 24. prosince budete moci využít služeb vánočního pošťáka, který v mázhauzu radnice bude rozdávat razítka na dopisy Ježíškovi. Do 23. prosince tu úřaduje každý den od 10 do 17 hodin, na Štědrý den pouze do 14 hodin.

• Dopolední vánoční program v zoo

Pokud hledáte dopolední program na Štědrý den, určitě se nebojte vyrazit do plzeňské zoo, kde vás čeká spousta zábavy. Můžete se těšit na vánoční naučnou stezku o ceny nebo chytání zlaté rybky. Ve 12 hodin se můžete také podívat, jak se slaví Vánoce u šimpanzů.

• Videoselfie z Plzně

Ze zvonice na náměstí Republiky v Plzni mohli zájemci poslat prostřednictvím sociálních sítí či emailu originální pozdrav z vánočních trhů prostřednictvím tzv. videoselfie. Pokud jste to do pátku 23. prosince nestihli, nezoufejte. Akce je prodloužena až do Nového roku. Originální pozdrav z Plzně tak můžete svým známým poslat i jako novoročenku.

Postup je jednoduchý. Na dřevěné zvonici nedaleko vánočního stromu na náměstí Republiky je černou tečkou označeno místo, na které je třeba si stoupnout. Na svém mobilním telefonu se prostřednictvím stránky www.vanocniplzen.cz a Facebooku či Google + přihlásíte. Pak už jen stačí na displeji stisknout tlačítko a podívat se či zamávat směrem k Muzeu loutek. Videoselfie vám přijde na email do několika minut. Pak už můžete začít přeposílat a sdílet.

• Živý betlém, troubení koled z věže a program v katedrále sv. Bartoloměje

Na plzeňském centrálním náměstí bude živo i na Štědrý den. Už v 11 hodin se pod věží katedrály sv. Bartoloměje odehraje vánoční příběh. V živém betlému uvidíte nejen Marii s Ježíškem, ale i řadu dalších postav. Odpoledne se můžete těšit na oblíbené troubení vánočních koled přímo z ochozů věže, které začíná v 16 hodin.  Večer se pak do katedrály můžete vydat na půlnoční.  Program v katedrále pokračuje i na Boží hod. V 10:30 zde začíná mše svatá s hudebním doprovodem, do 16 hodin pak slavnostní nešpory s otcem biskupem. Na Štěpána chrám sv. Bartoloměje rozezní Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby.

• Sváteční provoz muzeí a dalších turistických cílů

Pokud byste v průběhu vánočních prázdnin chtěli vyrazit někam za zábavou či poznáním, myslete na to, že v během svátků bude částečně omezená otevírací doba některých turistických atrakcí.

• Techmania: zavřeno 24. a 25. 12. a 1.1., jinak otevřeno denně 10 – 18 hodin.
  • Zoo: otevřeno každý den 9 – 17 hodin.
  • Západočeské muzeum(včetně Muzea loutek a Národopisného muzea): zavřeno 24. a 25. 12., 31.12 a 1.1., jinak otevřeno každý den kromě pondělí 10 – 18 hodin.
  • DEPO2015: zavřeno 24. – 26. 12, 31.12. a 1.1., jinak otevřeno pondělí – pátek 11 – 19 hodin, sobota a neděle  10 – 19 hodin.
  • Pivovarské muzeum, Plzeňské historické podzemí, návštěvnická trasa Plzeňského Prazdroje: zavřeno  24. – 26. 12.  a 1.1., termíny prohlídek na www.prazdrojvisit.cz.
  • Patton Memorial Pilsen: zavřeno od 20. prosince do 9. ledna.
  • Loosovy interiéry: prohlídky pouze ve čtvrtek 29. 12., rezervace vstupenek na www.adolfloosplzen.cz.
  • Velká synagoga: mimo hlavní turistickou sezonu uzavřena.
  • Plzeňská věž: otevřeno bude každý den, pouze 24. 12, 31. 12. a 1.1. se bude zavírat už v 16 hodin (poslední návštěvník v 15:20).

Text: Helena Prokopová

Zveřejněno: 23. 12. 2016, Pecuch Martin