Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Jak nepadnout až na dno, diskutovali žáci a…

Jak nepadnout až na dno, diskutovali žáci a studenti

Foto: Odbor sociálních služeb MMP

Více než stovka žáků plzeňských základních a středních škol měla v průběhu měsíce května a začátkem června možnost přiblížit si život, příčiny a trápení osob bez domova. Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně pro ně ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Jako doma a Městskou charitou Plzeň připravil workshopy a přednášky na téma Mladí a bezdomovectví.

Jak nepadnout až na dno, diskutovali žáci a studenti

„Dvě vyučovací hodiny je příliš málo času na to, aby se mladý člověk dozvěděl o všech životních úskalích a pádech, které člověka dostanou až na dno. Téma, jež vyvolává stálou diskuzi veřejnosti, tedy bezdomovectví, se dnes skloňuje i ve vztahu k těm nejmladším, neboť narůstá skupina osob bez domova ve věkové kategorii 16 až 20 let. Je proto žádoucí o tomto fenoménu hovořit už s žáky základních škol, seznámit je s tím, co je příčinou bezdomovectví, jak vypadá život na ulici a jaké jsou vůbec možnosti návratu zpět do společnosti,“ přiblížila pilotní projekt magistrátního odboru náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková.

Jak nepadnout až na dno, diskutovali žáci a studenti

Lektoři poutavou formou přiblížili mladým lidem všední život lidí na ulici, ať z hlediska hledání materiální či finanční pomoci, přístřeší, jídla nebo přivýdělku. Práce ve skupinách pak ukázala i rozdílný pohled studentů na služby pro bezdomovce a způsob řešení jejich mnohdy nelehké životní situace.

Jak nepadnout až na dno, diskutovali žáci a studenti

„Jednalo se o první, zkušební workshopy pro vytipované školy. Vstříc nám v tomto pilotu vyšla 7., 16. a 17. základní škola, ale i Střední zdravotnická škola v Plzni, všem bychom touto cestou chtěli poděkovat. Soudě podle pozitivních ohlasů dětí i pedagogů, je téma bezdomovectví, podané formou interaktivního workshopu, vhodným způsobem preventivního působení na nejmladší generaci. Což je žádoucí s ohledem na značný nárůst bezdomovců v teenagerovském věku v našem městě, kterým vedle domova chybí mnohdy zároveň i jakékoliv vzdělání a s tím spojená životní perspektiva,“ doplnila Alena Hynková, vedoucí Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně.

Zveřejněno: 3. 6. 2016, Kriegerová Eva