Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Investice a budoucnost dronů byly hlavním…

Investice a budoucnost dronů byly hlavním tématem setkání primátora s čínskou velvyslankyní

Setkání primátora s čínskou velvyslankyní

Fotografie: M. Pecuch

Investice, budoucnost dronů i cestovní ruch byly tématem setkání primátora města Plzně Martina Zrzaveckého s velvyslankyní Čínské lidové republiky J. E. Ma Keqing v rámci její návštěvy Plzeňského kraje. Jednání se zúčastnili zástupci Hospodářské komory Nové hedvábné stezky Raffy Wang, Tomáš Král, Jan Tvrdoň a zástupce Západočeské univerzity v Plzni Petr Kavalíř.

„Poté, co se v roce 2015 stala Plzeň Evropským hlavním městem kultury, velmi vzrostl zájem o město a stále se zvyšuje. Plzeň se svojí výbornou geografickou polohou a především jako průkopník smart aktivit je velmi lákavé pro investory a doufám, že to tak bude i v případě investorů z Číny,“ řekl primátor Martin Zrzavecký v úvodu jednání.

„Plzeňský kraj jako první z krajů České republiky navázal již v roce 2007 spolupráci s čínskou provincií Če-ťiang. Váš kraj má velmi dobrou investiční atmosféru a láká investory, na ambasádě budeme podporovat a doporučovat město Plzeň jako místo vhodné k investicím čínským společnostem. Máte velké zkušenosti se smart technologiemi, to je to, co nás spojuje,“ uvedla velvyslankyně Číny, která jako velkou příležitost pro Plzeň uvedla možnost zapojit se do projektu Nové hedvábné stezky, jež má za cíl zlepšit dopravní infrastrukturu mezi Asií, Evropou i Afrikou. Možnost zapojení shledává především v záležitostech smart technologií a průmyslu, který je v Plzni na velmi vysoké úrovni.

„Město Plzeň je číslo jedna ve vývoji dronů v České republice, získali jsme licenci na provoz dronů, na Západočeské univerzitě vznikl program Technologie pro bezpilotní létání a stal se tak prvním certifikovaným programem v České republice, již tento týden nás čeká druhý ročník unikátního DronFestu, který byl zařazen mezi největší akce svého druhu na světě, máme tým velmi kvalifikovaných lidí, kteří se věnují technickému vzdělávání dětí v Centru robotiky a Domu digitálních dovedností, a právě čínská společnost je největší na světě ve výrobě dronů a nejdále v jejich vývoji. Navázání spolupráce s danou společností by pro nás bylo obrovským přínosem,“ požádal primátor města o navázání případné spolupráce s danou společností velvyslankyni Čínské lidové republiky, která se zajímala především o budoucnost a směřování vývoje dronů v Plzni.

Dalším tématem setkání byl cestovní ruch. Za rok 2016 přijelo do Čech 355 000 turistů z Číny, v prvním čtvrtletí letošního roku došlo k meziročnímu nárůstu o 56% oproti stejnému období loňského roku. Turisté z Číny patří mezi pět zemí v žebříčku turistů, kterých přijíždí do krajské metropole nejvíce a mají tak podíl na turistickém boomu, který nastartoval projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Text: Adriana Jarošová

Zveřejněno: 30. 5. 2017, Pecuch Martin