Hlavním tématem festivalu Můj život s… se stala paměť
Obrázek zdroj: www.mujzivots.cz
Plzeňský festival o životě s odlišností nazvaný Můj život s… se v letošním roce zaměřil na paměť. Čtvrtý ročník zahájila vernisáž výstavy fotografií Lukáše Houdka Život snů, která v prostorách Moving Station potrvá do 28. října. Cílem je poukázat na různé sociální problémy, v minulých letech se festival zaměřil na HIV pozitivitu, problematiku stáří nebo závislosti, zejména na alkoholu.
Ve středu 14. října na zájemce čeká úspěšný autorský divadelní projekt Šest miliard sluncí, jenž nese název podle hmotnosti největší známé černé díry. Autoři se v díle zabývají myšlenkou, co se stane, když se černé díry začnou objevovat a rozpínat v naší paměti. Role starých lidí v ústavu pro nemocné Alzheimerovou chorobou ztvární šestice mladých herců. Inscenace osobitě přiblíží procesy vyhasínající paměti. Na představení naváže beseda s neurovědcem Karlem Ježkem, jenž zkoumá fyziologické mechanismy paměti v mozku na úrovni jednotlivých neuronů. Doktor Karel Ježek v současné době pracuje na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, v minulosti působil v týmu manželů Moserových, kteří v roce 2014 získali Nobelovu cenu za lékařství.
Organizátoři také připravili tradiční Čítání lidu divadla My nebo filmový snímek Mládí italského režiséra Paola Sorrentina, který uvede 20. října Filmový klub Plzeň. Festival zakončí 28. října inscenace s názvem 1913, divadelní adaptace stejnojmenné knihy Floriana Illiese o roce, v němž začalo 20. století.
- Více informací je k dispozici na www.mujzivots.cz.
Text: Eva Kriegerová