Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Hlavní blok Živé ulice začal, nabízí…

Hlavní blok Živé ulice začal, nabízí nejbohatší program v historii festivalu

Ilustrační obrázek

V Plzni začal dosud největší ročník multižánrového festivalu Živá ulice. Hlavní blok po dobu 14 dnů nabídne na sedmi scénách koncerty více než stovky kapel. Bohatý doprovodný program potěší děti i dospělé. Oblíbená Proluka v Křižíkových sadech patří už tradičně těm nejmenším, letos ji poprvé oživilo letní kino. Plzeňané se kromě hudebních zážitků mohou také těšit na Živou galerii, jógu a tanec v sadovém okruhu, cvičení pro děti, dny alternativní módy a nezávislého designu či půjčovnu koloběžek. Hlavní program největšího českého multižánrového festivalu se vstupem zdarma potrvá do 23. srpna.

Do čtvrtka 13. srpna si mohou návštěvníci festival užít v podobě takzvaných Plzeňských Namlouváníček na dvou scénách v centru města. Zatímco Proluka patří dětskému programu a letnímu kinu, kde vůbec poprvé funguje silent kino, v Inspiral Garden v Šafaříkových sadech hrají v podvečerních a večerních hodinách kapely alternativních žánrů. V pátek 14. srpna přibudou v srdci Plzně další scény včetně té největší na náměstí Republiky.

Kromě hudby mohou zájemci navštívit také Živou galerii v prostoru naproti Západočeskému muzeu otevřenou všem a za každého počasí. V jejím rámci představují svá díla také studenti a absolventi plzeňských uměleckých škol. Kromě zážitku z výtvarných prací mohou Plzeňané vyzkoušet lektory vedené kurzy jógy, swingu či salsy. Půjčovna koloběžek se pro milovníky pohybu otevře na náměstí od 14. do 23. srpna.

Hlavní blok Živé ulice zakončí 23. srpna velký koncert plzeňských kapel nazvaný Bigbít – Plzeň sobě, na kterém se představí skupiny jako Semtex, Katapult, Extra Band Revival, Odyssea, Burma Jones, Ill Fish nebo Touch of Gospel.

Organizátoři festivalu připravili pro rok, kdy je Plzeň Evropským hlavním městem kultury, dosud nejbohatší program v historii projektu. „Zatímco v roce 2015 jsme díky finanční podpoře mohli uspořádat 22 dní kvalitního programu, v příštím roce to bude o mnoho obtížnější. Zachovat počet scén a programových linií s o 70 procent nižším rozpočtem bohužel není možné. I proto jsme se rozhodli uspořádat crowdfundingovou kampaň prostřednictvím plzeňského portálu Everfund. Věříme, že nám Plzeňané vyjádří podporu a ukáží, že Živou ulici mají rádi,“ řekl ředitel festivalu Jakub Vedral. Organizátoři vybírají dosud největší částku v historii plzeňského Everfundu, a to 250 tisíc korun. Tato suma má tvořit přibližně deset procent rozpočtu pro příští rok. Festival může podpořit každý nejrůznějšími částkami, jako odměnu si vybrat netradiční zážitky, například strávit den v zákulisí za scénou, vyfotit se s oblíbeným interpretem, věnovat píseň oblíbené kapely nebo si vyzkoušet práci produkční na jeden den.

Zveřejněno: 11. 8. 2015, Pecuch Martin