Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Historický víkend v Plzni přilákal tisíce…

Historický víkend v Plzni přilákal tisíce návštěvníků

Historický víkend v Plzni přilákal tisíce návštěvníků

Fotografie: M. Svoboda

Tisíce diváků si užily 22. ročník tradičního Historického víkendu v Plzni. Ten uspořádala Nadace 700 let města Plzně, program v centru nabízelo několik scén. Už v pátek se lidem představila desetimetrová loutka Karla IV., s níž mohli přihlížející hrát například kuželky, obří marioneta na sebe vzala nejprve podobu anděla, poté nejvýznamnějšího českého panovníka v nočním úboru.

Sobotní program nabídl řadu aktivit, tedy nejen dobové tržiště, interaktivní dětskou scénu, Pohádkovou cestu, šerm, hudbu, divadlo, ale i další. Vrcholem se stal noční Vejšlap plzeňských strašidel, do něhož se zapojilo několik tisíc Plzeňanů, další stovky sledovaly pochod na cestě městským sadovým okruhem. V průvodu se objevili vodníci, víly, nejrůznější zvířata, obludy, ale také lyžaři, kteří cestu absolvovali s lyžemi na nohou. Před Vejšlapem byly mnohé masky oceněny na podiu hlavní scény, kde převzaly ceny z rukou primátora města Plzně Martina Zrzaveckého i dalších členů vedení města a také od partnerů akce. Večerní program byl koncipován přímo pro Plzeň. Divadlo Kvelb předvedlo příběh o vzniku plzeňské zbrojnice, připomnělo tak spojitost města s osvíceným panovníkem. Večer zakončil ohňostroj.

Vejšlap plzeňských strašidel

„Program Historického víkendu nabízí svojí pestrostí možnost zábavy pro širokou veřejnost, především ale pro rodiny s dětmi. O tom svědčí i účast na Pohádkové cestě, do níž se registrovalo 1620 dětských účastníků. Ti ji mohli absolvovat v sobotu i v neděli a úkoly na ní byly opravdu velmi rozmanité. Potkali na ní sněhuláky, pohádkové skřítky, lva nebo se mohli naučit něco o záchraně lidského života,“ uvedla ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková.

Zveřejněno: 13. 6. 2016, Pecuch Martin