Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Historický víkend nabídne oslavy v duchu 720…

Historický víkend nabídne oslavy v duchu 720. výročí založení Plzně

Ilustrační obrázekHistorický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské, to je tradiční plzeňská akce, která se v letošním roce ponese v duchu oslav 720. výročí založení Plzně. Město navštíví panovníci, jejichž jméno je s ním spjato, akce se odehraje na několika scénách s bohatým programem nejen na náměstí Republiky, ale i v sadovém okruhu. Návštěvníci se mohou těšit na desítky rytířů v plátové zbroji, historické automobily, rekonstrukci atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, průvod účinkujících včetně rytířů a panovníků v kočárech a na koních či obnovené představení Madona v plzeňské katedrále. Novinkou letošního roku je odpolední program U Branky v týdnu před samotným víkendem.

Katedrála svatého Bartoloměje se stane také důležitou součástí večerních a nočních programů. Pro děti bude připravena interaktivní dětská scéna a o víkendu se budou moci vydat na zábavnou cestu se soutěžemi a poučením, na Pohádkové putování za panovníky. V premiéře zazní nová píseň pro Plzeň z dílny Petra Merxbauera „V tomto znamení zvítězíš“.

Zajímavostí letošních oslav budou komentované prohlídky katedrály, budovy U Červeného srdce na náměstí Republiky a historické budovy České spořitelny ve Františkánské ulici. Sobotní večer bude patřit tradičně strašidlům. Ve 21 hodin se vydají na svůj oblíbený „Vejšlap“. Otevře se historické tržiště, šermíři budou bojovat, zazní dobová hudba. Každý večer zakončí program komponované představení z historie Plzně Návrat panovníků a audiovizuální show Oživlá katedrála, kdy se znovu rozezní zvony ve věži plzeňské dominanty. Sobotní večer bude navíc zakončen ohňostrojem.

Historický víkend aneb Strašidla a mumraje plzeňské je oblíbená plzeňská akce, kterou ve dnech 12. až 14. června 2015 pořádá Nadace 700 let města Plzně. Ta se letos stala součástí programu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Zveřejněno: 12. 6. 2015, Pecuch Martin