Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Historicky cenná vlajka Třetí říše se vrací…

Historicky cenná vlajka Třetí říše se vrací do Plzně

Muzeum Patton Memorial Pilsen získalo původní vlajku Třetí říšeMuzeum Patton Memorial Pilsen získalo původní vlajku Třetí říše, jež byla „ukořistěna“ v ranních hodinách dne 6. května 1945 při osvobození Plzně americkým důstojníkem, kapitánem Eugenem Sammonsem, členem první jednotky Charlese Nobla, která přijela do Plzně.

Cenný exponát je v současné době instalován v muzeu před zahájením Slavností svobody Plzeň 2014. Podle kurátora muzea Ivana Rollingera má vlajka obrovskou historickou hodnotu, protože se po 69 letech vrátila do Plzně. „Veškeré nacistické symboly i obrazy byly hned v roce 1945 zlikvidovány,“ uvedl. „Tehdy byla vlajka umístěna v  zasedací místnosti plzeňské radnice, kde se konala politická rozhodování,“ dodal Ivan Rollinger. Muzeu byla i s dalšími předměty, jako jsou dobové fotografie a medaile,  zapůjčena na neurčitou dobu synem amerického důstojníka Eugena Sammonse.

Vlajka o rozměrech 2,5 krát 1,5 metru je stranická, německé NSDAP, a je již druhým „úlovkem“ Muzea Patton Memorial Pilsen, hned po tradičně složené americké vlajce, kterou muzeu věnoval syn amerického veterána Johna Del Santa, jednoho z osvoboditelů Plzně v roce 1945.

Zveřejněno: 4. 4. 2014, Pecuch Martin