Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Gymnázium Františka Křižíka v Plzni…

Gymnázium Františka Křižíka v Plzni představilo nové bezbariérové úpravy

Zdroj fotografií: www.krizik.eu

Ve čtvrtek 1. června byly slavnostně představeny nové bezbariérové úpravy školního areálu Gymnázia Františka Křižíka a základní školy v Sokolovské ulici 54. Současně byla v atriu gymnázia zahájena výstava Život bez bariér.

Akce se zúčastnili za město první náměstek primátora města Martin Baxa, náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík a náměstek pro oblast ekonomickou Pavel Kotas. Se studenty přijel besedovat i herec Jan Potměšil, který je po nehodě od roku 1989 upoután na invalidní vozík.

Gymnázium Františka Křižíka v Plzni představilo nové bezbariérové úpravy

Bezbariérové úpravy zahrnují bezbariérovou rampu při vstupu do budovy, výtah obsluhující všechna čtyři podlaží a úpravu toalet. Gymnázium Františka Křižíka připravilo projektovou dokumentaci a zorganizovalo celý projekt.

Od poloviny února 2017 tedy mohou studenti s handicapem využívat nový bezbariérový areál, kde sídlí základní škola, gymnázium a základní umělecká škola. Žák s tělesným postižením tak může absolvovat studium od základní školy až po maturitu v jedné budově. Gymnázium Františka Křižíka je prvním bezbariérovým gymnáziem v Plzni.

Celkové náklady činily zhruba 2,5 milionu korun. Polovinu nákladů financovala škola z Programu mobility Vládního výboru pro zdravotně postižené občany prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, druhou polovinu nákladů statutární město Plzeň, které je vlastníkem budovy.

Gymnázium Františka Křižíka v Plzni představilo nové bezbariérové úpravy

Výstavu Život bez bariér, která je ke zhlédnutí v atriu gymnázia do konce června, tvoří fotografie ze stejnojmenné soutěže Život bez bariér Vládního výboru pro postižené, druhou část snímky, které pocházejí ze studentské expedice No Limits Himalaya 2016. Expedice se zúčastnilo několik studentů plzeňských gymnázií v srpnu 2016 do oblasti Malého Tibetu v Himaláji společně s vozíčkářem Janem Krauskopfem. Třetí část výstavy je složena z fotografií ze soutěže Uvedeme Vás do pohybu. Výstavu slavnostně zahájil herec Jan Potměšil s hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem. Expozici finančně podpořilo město Plzeň a městský obvod Plzeň 1.

Gymnázium Františka Křižíka se integraci studentů s handicapem věnuje dlouhodobě, jako jediná škola v regionu se hlásí k projektu Ligy lidských práv Férová škola. Školu již absolvovali studenti s poruchami sluchu, studenti se zbytky zraku, či s tělesným postižením menšího rozsahu.

Zveřejněno: 5. 6. 2017, Pecuch Martin