Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Galerie města Plzně vystavuje díla s…

Galerie města Plzně vystavuje díla s hororovou tematikou

Galerie města Plzně vystavuje díla s hororovou tematikou

Foto: M. Chaloupka

Život je bolestný a přináší zklamání, tak pojmenoval kurátor výstavy Otto Urban autorský projekt, ve kterém je zastoupeno deset osobností současného českého umění. V Galerii města Plzně se výtvarníci snaží vypořádat s tradicí literárního hororu, konkrétně s dílem spisovatele Howarda Phillipse Lovecrafta.

Lovecraft je podle Otty Urbana považován za pokračovatele Edgara Allana Poea, ve své tvorbě ale více odrážel aktuální vědecké poznání. „V následujících desetiletích se jeho dílo stalo vpravdě kultovní. Podle jeho textů vzniklo hodně filmových adaptací, asi nejznámější film, který z Lovecrafta vychází, je Vetřelec Ridleyho Scotta,“ řekl kurátor.

Expozice je v galerii k vidění do 15. ledna, vystavují na ní Josef Bolf, František Štorm, Jakub Gajdošík, Stanislav Karoli, Eva Maceková, Martin Mulač, Martin Salajka, Richard Stipl, Jan Vytiska a také plzeňský výtvarník Marek Škubal.

Výstavu doprovodí program v Divadle pod lampou, ve čtvrtek 1. prosince se tam od 17 hodin koná přednáška a komponovaný pořad filmového kritika a znalce hororu Martina Jirouška na téma Stříbrná vlákna z Lovecrafta aneb Mistrův odkaz ve filmu. Vstupné na ni je 40 korun, pro držitele vstupenky z výstavy v Galerii města Plzně je vstup zdarma.


 

Zveřejněno: 30. 11. 2016, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Inovujeme Plzeň
7. 6. 2024 - 8. 6. 2024
Inovujeme Plzeň
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni