Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Francouzský umělec zdokumentoval život…

Francouzský umělec zdokumentoval život Plzeňanů

Foto z výstavy

Fotografie: E. Kriegerová

Každodenní život sedmnácti Plzeňanů zachytil francouzský fotograf a novinář Guillaume Chauvin, vybrané snímky vystavuje v DEPO2015. V rámci své dvouměsíční umělecké rezidence strávil s každým portrétovaným celý jeden den, během kterého dokumentoval aktivity v soukromí i na pracovišti. O projekt byl zájem, přihlásily se téměř tři desítky lidí. Na fotografiích Guillaume Chauvin zachytil například farmáře, novináře, důchodkyni, kuchaře, žáka základní školy, bednáře plzeňského pivovaru nebo ředitelku jazykové školy. Výstava je v kovárně kreativní zóny k vidění do konce ledna, vstup je zdarma.

„Nápad se zrodil u Guillauma, přemýšlel o tom, jaký je život v Česku a co asi celý den dělají místní lidé různých profesí. Rozhodli jsme se vypsat otevřenou výzvu. Dobrovolníky různých profesí, zájmů i věku spojovala ochota vpustit autora do svého soukromí, sdílet s ním svůj den a příběh. Za to bych chtěla všem účastníkům moc poděkovat,“ řekla Tereza Svášková, koordinátorka uměleckých rezidencí za Plzeň 2015.

Výstupem z projektu „A B C Z: TU VAS TCHEQUIE? ČESKOSBĚRNÝ PŘÍBĚH“ je kromě výstavy i knižní publikace. Obsahuje větší výběr fotografií a krátké, osobité komentáře autora ke každému portrétovanému. Výstavu je možné navštívit denně od 11 do 19 hodin, publikace je k zakoupení na recepci kreativní zóny za 250 korun.

Fotograf a novinář Guillaume Chauvin se narodil roku 1987, již na začátku umělecké kariéry si našel specifický styl vyjadřování. Na svých citlivých a přitom autentických snímcích kombinuje dokumentární přístup s nádechem surrealismu. Takzvanou přidanou hodnotou jeho děl je inteligentní humor, jenž poodhaluje příběh fotografovaných osob.

V rámci programu OPEN A.I.R. zrealizovala společnost Plzeň 2015 v loňském roce 79 uměleckých rezidencí, ať pro zahraniční nebo české autory. Rezidence nabízejí umělcům prostor pro vlastní tvorbu a zprostředkovávají kontakty mezi místními kruhy a tvůrci z celého světa. Smyslem programu je podpora kulturní výměny a rozšíření povědomí veřejnosti o rozmanitosti umělecké tvorby.

I letos vypsala společnost otevřené výzvy, díky nimž mohou autoři tvořit v jiném prostředí. Aktuálně je otevřena výzva pro slovenské nebo polské umělce, kteří mohou přijet do Plzně. Naopak čeští spisovatelé se mohou hlásit na rezidenci do maďarského města Pécs. Více informací je k dispozici na www.depo2015.cz.


Text: Eva Kriegerová

Fotogalerie

Zveřejněno: 12. 1. 2016, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Blik Blik
22. 3. 2024 - 23. 3. 2024
Blik Blik
Hudební ceny Žebřík
5. 4. 2024 - 5. 4. 2024
Hudební ceny Žebřík
Smetanovské dny
7. 3. 2024 - 11. 4. 2024
Smetanovské dny
Treffpunkt
25. 4. 2024 - 27. 4. 2024
Treffpunkt
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni