Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Folklorní tanec a hudba z Česka i zahraničí…

Folklorní tanec a hudba z Česka i zahraničí se představí v Plzni a okolí

Mezinárodní folklorní festival CIOFF Plzeň dnes zahájil devatenáctý ročník přehlídky folklorních souborů. V Plzni se tanečníci a hudebníci z Čech i zahraničí představí až do neděle 7. června. Kromě plzeňských souborů vystoupí uskupení z Prahy či Opavy a nebudou chybět zahraniční celky z Bulharska, Kypru, Německa, Polska, Portorika, Slovenska, Velké Británie či Srí Lanky. Cílem festivalu je prezentovat charakteristický taneční a hudební projev jednotlivých účinkujících. Mimo jiné se návštěvníci festivalu seznámí s novými směry lidové hudby a tance, které se více či méně tradičním folklorním projevem inspirují.

Ilustrační foto

Festivalový program otevře večerní pořad v přírodním amfiteátru lázeňského parku v Konstantinových Lázních v 19 hodin. Ve čtvrtek se přenese pod lípy vrčeňské návsi, kde se také od 19 hodin uskuteční vystoupení zahraničních hostů. Výchovnými koncerty a programy pro seniory se postupně festivalový program přenese do víkendových dnů, kde se na plzeňské hlavní scéně U Branky ve Smetanových sadech postupně vystřídají všichni účastníci v nejrůznějších tematických pořadech. Pro diváky je naplánováno hned několik tanečních dílen, kde si pod vedením jednotlivých souborů mohou vyzkoušet lidový tanec.

Mezi jednotlivými body programu nebude chybět ani samostatný komponovaný pořad folklorních souborů širšího Plzeňska „Plzeňská věž převyšuje kopce…“, který v neděli od 15 hodin rozezní prostory Velké budovy Divadla Josefa Kajetána Tyla. Nedělní program doplní ve Smetanových sadech nejrůznější aktivity a hry pro děti i rodiče, samozřejmě s folklorní tématikou.

Festival je od roku 1997 místem setkávání milovníků folkloru a lidového umění, kterého se každým rokem účastní kolem dvaceti dospělých i dětských folklorních souborů z celé České republiky a zahraničí včetně hostů z exotických zemí. Jednotlivé festivalové pořady se konají v historickém centru města, část programu se představí i v malebném prostředí obcí a měst v blízkém okolí Plzně. V letošním roce se festival uskuteční jako součást širšího programu souvisejícího s titulem Evropské hlavní město kultury, který Plzeň pro rok 2015 získala.

Zveřejněno: 3. 6. 2015, Pecuch Martin