Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Festival světla, interaktivní výstavy,…

Festival světla, interaktivní výstavy, konference i gastronomii si Plzeň užije v tomto roce

Ilustrační obrázek: DEPO2015

Prestižní kulturní titul předala Plzeň na začátku letošního roku polské Wrocławi, i přesto se v západočeské metropoli objeví akce z produkční dílny společnosti Plzeň 2015. Odehrávat se budou převážně v bývalém areálu dopravních podniků v Presslově ulici, ale i v kulturním domě Peklo nebo na různých místech Plzně. Příznivci se už v únoru mohou těšit na výstavu TRIK – Digitální hřiště pro zvídavé děti, taneční večery v rytmu elektro swingu či oblíbený festival pouličního jídla DEPO Street Food Market.

Přípravy na v loňském roce úspěšný Festival světla již vrcholí. Pod názvem „BLIK BLIK – festival světla a umění ve veřejném prostoru“ se ukrývá nevšední procházka na trase od Lochotínského amfiteátru po vily a paneláky sídliště Lochotín. Desítka umělců z Česka, Slovenska, Francie, Německa a Japonska rozsvítí Plzeň k magickým zážitkům. Kromě světelných instalací a objektů je připraven interaktivní mapping ovládaný samotnými diváky. Trasu dlouhou více než tři kilometry si budou moci zájemci projít ve dnech 18. a 19. března.

V dubnu se v DEPO2015 uskuteční historicky první večer gifů a animovaných formátů s názvem GIFANA Night. K vidění bude výběr těch nejvtipnějších a nejzajímavějších pohybujících se obrázků, připraven bude i workshop na vytvoření jednoduché animace. Plzeň 2015 dál pokračuje v evropských projektech, proto se v rámci Tanečního festivalu Aerowaves Spring Forward představí nejlepší a nejzajímavější mladí talenti současného tance v Evropě.

Festival jídla a taneční večer v rytmu swingu se stanou součástí květnových Slavností svobody. Kromě toho se Plzeňané netradičním způsobem 11. května seznámí se současnou evropskou četbou během Noci literatury. Otevřena bude i nová výstava Dobrodruzi inspirovaná odchodem velké části obyvatel Stoda koncem 19. století za lepším životem na Nový Zéland. Hravá expozice pro děti a mládež se dotkne aktuálního tématu migrace. V závěru května budou mít Plzeňané možnost poznat své sousedy při již tradiční akci Evropský den sousedů.

Červen bude patřit evaluační konferenci Open Up, jež zhodnotí výsledky a dopady projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Areál DEPO2015 poslouží i jako zázemí pro zasedání ministrů kultury zemí Visegrádské čtyřky, kterým ještě v prvním pololetí letošního roku předsedá právě Česká republika.

Týdny západočeského baroka se v červenci a srpnu představí v devíti oblastech regionu. Dobovou atmosféru navodí koncerty vážné hudby, poutě, mše v kostelích, slavnosti v krajině či oživené prohlídky barokních památek.

Druhá polovina roku nabídne z produkce Plzně 2015 například zážitkovou výstavu na téma recyklace a chytré řešení odpadu s názvem Plast a jeho svět, inovativní mezinárodní konferenci nejen pro kreativní a tvůrčí průmysly Design Thinking či tradiční i moderní kulturu našich západních sousedů v podání Bavorských kulturních dnů v Plzni.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 28. 1. 2016, Pecuch Martin