Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Festival přiblíží krásu a kulturu…

Festival přiblíží krásu a kulturu středomořských zemí

Festival přiblíží krásu a kulturu středomořských zemí

Zdroj foto: www.plzen2015.cz

Kulturu a krásu středomořských zemí, zejména Španělska a Francie, nabídne Plzeňanům festival Mediterránea. Organizátoři nabídnou během třinácti květnových dní hudební, taneční, literární i filmovou tvorbu. Připraveny jsou oblíbené gastronomické zážitky – degustace vín, příprava paelly či ochutnávka kávy.

Součástí bohatého programu bude výstava fotografií katalánského autora Jaume Herrero Ortellse, který se zabývá důsledky globalizace a multikulturality na začátku 21. století a postupným opuštěním zemědělských oblastí Španělska. Milovníci módy si přijdou na své při přehlídce barcelonské značky Desigual, která celý festival zahájí. Bosenský kavárník naučí zájemce správně připravit pravou tureckou kávu a studenti Gymnázia Františka Křižíka v maratonu čtení vystřídají mnoho autorů středozemní oblasti.

Festival ve své první polovině přinese přehlídku francouzských filmů Créme de la créme. „Tradiční perličkou jsou premiérové filmové projekce španělských filmů, které pro festival ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň sami titulkujeme. Diváci uvidí film v původním znění s anglickými titulky a českými podtitulky,“ vysvětluje za organizátory ředitelka Centra španělské kultury a vzdělávání Martina Košanová.

Ve víru tance se mohou Plzeňané ocitnout při mezinárodní taneční soutěži Flamencopa, která přiláká tanečníky a příznivce španělské kultury ze všech zemí Evropy. Letošním podtitulem doprovodných akcí je „Žena“ ve všech svých podobách a životních rolích.

Vrcholem flamencových dnů v Plzni bude Galavečer na Nové scéně Divadla Josefa Kajetána Tyla, kde se sedm žen různých národností Evropy sejde k vytvoření unikátního projektu. Pestrou škálu podob, kterou na sebe žena v průběhu života bere, budou reprezentovat různé taneční styly nejen flamencových tanců, ale dojde i na klasiku, jako je Ravelovo Bolero v choreografii madridské tanečnice Virginie Delgado.

Festival středomořských rytmů, jenž je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, se uskuteční od 12. do 24. května 2015. Program je k dispozici na www.cskv.cz.

Otevři si Plzeň 2015! v novém okně

Zveřejněno: 11. 5. 2015, Pecuch Martin