Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Festival Letnice umělců spojuje umění a…

Festival Letnice umělců spojuje umění a křesťanské poselství

Náměstkyně Herinková a biskup Radkovský s Janou Poutžákovou při zahájení Letnic v katedrále sv. Bartoloměe

Slavnostní fanfáry společně s úvodními slovy náměstkyně primátora Evy Herinkové a biskupa Františka Radkovského v katedrále sv. Bartoloměje zahájily čtvrtý ročník Letnic umělců, které jsou plzeňským unikátním uměleckým festivalem spojujícím umění a poselství víry. Několikadenní festival nabízí sérii výstav, koncertů, autorských čtení, odborných přednášek a besed. Hlavními místy dění jsou katedrála sv. Bartoloměje, kostelík U Ježíška, Muzeum církevního umění, kostel sv. Jana Nepomuckého a také Galerie Jiřího Trnky.

Komorní orchestr Konzervatoře Plzeň při zahájení Letnic v katedrále

„Evangelium neboli radostná zvěst o záchraně člověka vytvářelo a vytváří v každém národě kolem sebe svébytnou kulturu. Tento proces probíhající po staletí zanechal nádherná umělecká díla výtvarná, literární i hudební, na která je každý národ hrdý, ale vytvořil i lidové výtvory, jako jsou drobné sakrální stavby, lidové betlémy, lidové písně a poezie. Má vliv na život jednotlivců i společnosti víc, než si uvědomujeme,“ uvedl ve svém proslovu biskup František Radkovský.

Letnice umělců pořádá město Plzeň společně s Biskupstvím plzeňským, Unií výtvarných umělců plzeňské oblasti, Střediskem západočeských spisovatelů, Konzervatoří Plzeň a Západočeským muzeem v Plzni. Festival končí v neděli 8. června, přesně v den Letnic, které jsou křesťanským svátkem, jenž je slaven 50 dnů po Velikonocích a 10 dnů po Nanebevstoupení Páně.

Neobarokní suita M. Červenky, P. Samiece a J. Vyšaty v podání Komorního orchestru plzeňské konzervatoře se stala první skladbou, kterou si v rámci Letnic umělců  mohli návštěvníci  v katedrále sv. Bartoloměje vyslechnout. „Všechny pořady slova, hudby a výtvarného umění jsou oslavou lidského tvůrčího ducha a tichým poděkováním za tento nebeský dar,“ prohlásila za organizátory Jana Potužáková.

Zveřejněno: 13. 5. 2014, Kubalová Zdeňka