Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Festival Finále přináší nejen tradiční…

Festival Finále přináší nejen tradiční přehlídku filmů

Část programu se poprvé odehraje v Loosových interiérech

Filmový festival Finále Plzeň nabízí na přelomu dubna a května nejen tradiční soutěžní přehlídku celovečerních a dokumentárních snímků a televizní tvorby, ale i retrospektivní projekce nebo pocty filmovým osobnostem. Jeho součástí je tentokrát sekce Plzeň sobě, která představí například dokument o architektu Janu Soukupovi nebo snímek Ze srdce zvon. Festival se bude zabývat také současným slovenským filmem. Připravena je i předpremiéra televizního snímku Uspávačka režiséra Martina Dolenského.

Ilustrační obrázek

K vrcholům přehlídky bude patřit projekce restaurovaného a digitalizovaného filmu Jiřího Trnky Staré pověsti české. Ta ve světové premiéře zahájí letošní 28. ročník festivalu. Na modernizaci snímku za 1,5 milionu korun, o nějž mají zájem přehlídky na celém světě, přispěla 70 procenty společnost Plzeň 2015, která je letos partnerem festivalu Finále.

Soutěže nových českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů se letos zúčastní 12 snímků, do sekce dokumentárních filmů je jich nominováno 17. V kategorii televizní tvorby bude k vidění 16 děl. O vítězi a držiteli Zlatého ledňáčka rozhodnou tři mezinárodní poroty v čele s režisérem Davidem Ondříčkem, dokumentaristou Robertem Kirchhoffem a ředitelkou multimediálního vydavatelství Czech news Center Libuší Šmuclerovou. I letos udělí své ceny studentské poroty.

70. výročí konce 2. světové války připomene akce Stigmata holocaustu ve zrestaurovaných Loosových interiérech v Bendově ulici 10. Za přítomnosti osobností spjatých s tématem holocaustu a antisemitismu se zde uskuteční besedy a promítání snímků s válečnou tématikou. Partnerem tohoto programu je také příspěvková organizace Plzeň – TURISMUS. Oblíbenou součástí akce jsou autorská čtení. Letos se při nich představí autoři úspěšných blogů. V talkshow nazvané FIlmy NAšich LEt vystoupí Tomáš Baldýnský, Radim Špaček a Ondřej Anděra. O hudební program v Zach‘s pubu se postarají například Jiří Schmitzer nebo kapela Circus Ponorka.

Bohatá nabídka festivalu je tradičně koncipována tak, aby zaujala co nejširší veřejnost: Sekce ZOOM se letos zaměří na Francii, jejíž kinematografie bude rovněž součástí tradiční Dlouhé noci krátkých filmů. Letos znovu budou moci návštěvníci festivalu sledovat také České stopy v mezinárodních koprodukcích. Zajímavostí bude i zvláštní sekce věnovaná prof. Jiřímu Svobodovi, o němž vznikne z pera Ivany a Jana Lukešových kniha, jejíž křest se uskuteční právě na festivalu Finále Plzeň.

Finále Plzeň se bude konat od neděle 26. dubna do soboty 2. května již poosmadvacáté. Centrem festivalového dění bude tradičně Měšťanská beseda. Projekce se uskuteční i v Zach‘s pubu a na náplavce. Během sedmi dnů by mělo do Plzně dorazit více než 600 hostů, především z řad filmových tvůrců.

Vstupenky a festivalové akreditace lze získat v obvyklých předprodejích. Jejich ceny zůstanou stejné jako v loňském roce, tedy 99 korun za projekci, 500 korun za studentskou a 800 korun za běžnou akreditaci.

• Podrobné informace o programu jsou k dispozici na internetových stránkách http://akce.plzen.eu

Zveřejněno: 24. 4. 2015, Pecuch Martin