Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Fenomenální Japonka vystavuje kaligrafie v…

Fenomenální Japonka vystavuje kaligrafie v Plzni

Kaligrafie japonské umělkyně

První evropská výstava velkoformátových kaligrafií japonské umělkyně Shōko Kanazawa byla včera otevřena v Západočeském muzeu v Plzni. Doplňuje ji expozice se skleněnými, bronzovými a keramickými plastikami kimon přední newyorské výtvarnice Karen LaMonte. Obě výstavy se konají v rámci mezinárodního festivalu Japan Fest 2015, jenž je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Připomínají také výročí 25 let partnerství mezi Plzní a japonským Takasaki. Vernisáže a přijetí umělkyň včetně japonské delegace se zúčastnil za město Plzeň první náměstek primátora Martin Baxa.

„Přestože jsou od sebe obě města vzdálena vzdušnou čarou přes devět tisíc kilometrů, je spolupráce v oblasti kultury velmi aktivní. Stejně tak ale funguje partnerství i v oblasti ekologie, pomáháme si také v případě živelných katastrof,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký. Připomněl sbírku občanů Takasaki, kteří přispěli na odstranění škod v Plzni po povodních před 13 lety, i finanční dar Plzně partnerskému městu po ničivém zemětřesení v Japonsku v roce 2011.

Shōko Kanazawa se kaligrafii věnuje již od pěti let pod vedením své matky, také vynikající kaligrafky. Ta v tvorbě zpočátku viděla jen způsob, jak dceru, jež je od narození postižena Downovým syndromem, vice integrovat do společnosti. Shōko Kanazawa však rozvinula svůj mimořádný talent, na rozdíl od „zdravých“ umělců se jí svět kaligrafie stal výhradním životním prostorem, v němž dosáhla nepochopitelné a nenapodobitelné svobody. První samostatnou výstavu měla ve dvaceti letech na tokijské Ginze a během desetiletí se stala nejvystavovanějším žijícím kaligrafickým tvůrcem v Japonsku. V současné době se Shōko věnují tři samostatné galerie a bezpočet publikací i televizních dokumentů.

Newyorčanka Karen LaMonte zkoumá skrze oblečení, které většina z nás používá pouze ke skrývání nebo naopak k propagaci konkrétních charakterových rysů, skutečnou podstatu lidské identity. Právě tradiční japonské kimono je nositelem základních otázek po smyslu tělesnosti a vztahu k bytí. Dokonale řemeslně zpracované objekty se tak stávají výsostným znakem naší křehké a pomíjivé existence.

Obě expozice jsou k vidění v Západočeském muzeu v Plzni až do 11. října 2015.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 11. 9. 2015, Pecuch Martin