Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Fakulta aplikovaných věd oslavila 25 let své…

Fakulta aplikovaných věd oslavila 25 let své existence, představila nové symboly

Foto: FAV ZČU

Zdroj foto: FAV ZČU

Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni si připomněla 25 let své existence. Na slavnostním setkání, které se uskutečnilo v nové budově v univerzitním areálu na Borských polích, nechyběli plzeňský primátor Martin Zrzavecký a jeho první náměstek Martin Baxa, zástupci školy, emeritní děkani, další hosté a významní absolventi.

„Oslavami jsme si nejen připomněli čtvrtstoletí existence fakulty, ale současně šlo o příležitost k setkání několika generací spojených s fakultou. Bylo hezké vidět, že absolventi se rádi vracejí a že studenti i zaměstnanci chtějí a umějí být v tento den spolu, přestože nemusí,“ uvedl děkan Miroslav Lávička.

Fakulta aplikovaných věd u příležitosti svého výročí představila svých pět nových symbolů, například nápis na průčelí budovy, vlajku nebo novou pamětní knihu. V prostorách studovny přímo v budově zřídila centrum deskových her s šachovým klubem. Uložena byla časová schránka uchovávající důležité vědecké i společenské milníky v papírové i elektronické podobě pro následujících 25 let. Uložením dat na několik různých paměťových médií (CD, DVD, DTD, USB) byl zároveň spuštěn časový test odolnosti těchto datových úložišť.

Na celý den byl připraven zajímavý program. Nechyběly volné prohlídky výukových prostor fakulty a laboratoří výzkumného centra NTIS – Nové technologie pro informační společnost, výstava dobových fotografií připomínajících důležité události i podobu pracovišť za uplynulé roky. O své dojmy a zkušenosti ze studia se podělilo několik významných absolventů, například geodet a horolezec Jan Trávníček. Odpolední, již méně formální část oslavy, patřila hudebním vystoupením kapel, v nichž působí muzikanti z řad studentů, dále hrám, soutěžím a společnému sdílení vzpomínek a přání do budoucna.

1. července uplynulo přesně 25 let ode dne, kdy se fakulta aplikovaných věd vyčlenila ze struktur elektrotechnické a strojní fakulty Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni, předchůdkyně dnešní Západočeské univerzity v Plzni. Patří tedy mezi její zakládající součásti. Během její existence zde působila a působí řada renomovaných pedagogů, vědců a výzkumníků. Ti vychovali více než pět tisíc absolventů. Od akademického roku 2014/2015 sídlí fakulta v novém objektu v areálu Západočeské univerzity v Plzni na Borských polích.

Zveřejněno: 2. 7. 2015, Pecuch Martin