Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Evropský den sousedů oslavíme i v Plzni

Evropský den sousedů oslavíme i v Plzni

Ilustrační obrázek

Plzeň se nadcházející víkend 30. a 31. května už podruhé připojí ke stovkám evropských měst a oslaví Evropský den sousedů. Organizátoři připravili desítky neformálních sousedských večeří pod otevřeným nebem, netradiční komentované procházky městem, takzvaná Ohniska, kde komunitní centra představí své aktivity, i partnerské akce. Smyslem je zastavit se v dnešním uspěchaném světě, společně strávit čas a lépe poznat ty, kteří bydlí v našem nejbližším okolí, ale i příběh místa, kde žijeme.

„Ve velkých městech se zpravidla žije méně osobně. O to víc jsem byl překvapený loňskou atmosférou svátku sousedů, která ukázala na potřebu upevňovat vztahy k lidem, s nimiž se setkáváme v každodenním shonu. Věřím, že i letos poslední květnový víkend zpomalíme a různě se sousedsky pobavíme, abychom se poznali zase o něco blíže,“ řekl první náměstek primátora Martin Baxa.

Program Ohnisek, která se na 13 místech Plzně objeví v sobotu od 14 hodin, podpořili organizátoři částkou 300 tisíc korun. Návštěvníci se mohou těšit na hry našich babiček, vystoupení flamenca, závody malých zahradních traktorů, zábavné kurzy, soutěže či bazar pro děti i celou řadu hudebních a tanečních produkcí. Program je připraven na Mikulášském náměstí, Vinicích u dobrovolnického centra DoRA, ve Lhotě u Mušky, na Lochotíně v ulici Karolíny Světlé, na Bolevecké návsi, v komunitní zahradě Pod Vinicemi, zámeckém parku v Křimicích, u Totemu v Bolevci, na borském nádraží Plzeň Zastávka, na Městské plovárně u Radbuzy, náměstí T. G. Masaryka a Husově náměstí, ale třeba i v centru Plzně na nové pěší zóně v Riegrově ulici.

Sousedské večeře přímo před domy a ve dvorech Plzeňanů začnou v 17 hodin. Organizátoři přihlášené zájemce podpoří dárkovým balíčkem regionálních potravin a umožní jim vybrat si z nabídky hudebních představení. Pomohou také se záborem veřejného prostranství, ale zbytek už je na lidech, kteří se přihlásili, a na jejich sousedech. Cílem večeří je nejen poznat své sousedy, ale připravit jim například doprovodný program, soutěže, bazary, výstavy, závody nebo kreativní dílny.

Neděli zpestří komentované sousedské procházky, které přiblíží nejen architekturu, ale také vztahy, osobní příběhy a místa, kam nemá běžný turista šanci zavítat. Zájemci se spolu s pamětníky i odborníky projdou Vilovou čtvrtí na Lochotíně, vrátí se do časů První republiky nebo se seznámí se zákulisím velkoměsta a zjistí, Jak se žije na „Place“. Podívat se mohou i na Staré a nové centrum Plzně a za Dětmi Bolevce.

Letošní Evropský den sousedů zve i na partnerské akce. Patří mezi ně Noc kostelů, Jízda historických vozidel okolím Plzně, zábavné odpoledne Jetelovka, Řemeslný jarmark v Dýšině či Turecký večer. Evropský den sousedů vznikl v Paříži roku 1999 a pořádá se ve stovkách evropských měst za účasti několika milionů lidí. Plzeň se k oslavám přidala vloni poprvé a pod hlavičkou projektu Evropské hlavní město kultury tak navázala na Den Meliny Mercouri.

Otevři si Plzeň 2015! v novém okně

Program (png, 962.89 kB)