Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Europoslanci navštívili Plzeň, zhodnotí…

Europoslanci navštívili Plzeň, zhodnotí projekt Evropské hlavní město kultury

Fotografie z recepce na radnici

Plzeň v těchto dnech hostí delegaci Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu. Na dnešní slavnostní recepci je v budově historické radnice přivítal primátor města Martin Zrzavecký a další členové Rady města Plzně. „Jsme skoro na konci ročního projektu, ale už nyní můžeme konstatovat, že šlo o projekt úspěšný. Je to zásluha právě těch lidí, kteří tady s námi dnes jsou,“ uvedl primátor. Setkání s europoslanci se kromě vedení radnice zúčastnili také zástupci plzeňských kulturních institucí.

Výbor přijel do západočeské metropole s cílem seznámit se s výsledky projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Po komentované prohlídce města navštívil kreativní zónu DEPO2015, novou budovu Divadla Josefa Kajetána Tyla i Techmania Science Center. Důležitost návštěvy zdůraznilo i setkání s ministrem kultury České republiky Danielem Hermanem.

„Co jste za rok v rámci projektu Evropské hlavní město kultury dokázali, je velice významné. Projekt svým rozměrem propojuje historii s budoucností, což jsme viděli dnes při návštěvě DEPO2015. Kreativní zóna dokládá spojení kultury a vzdělávání. Vytváříte aktivitu pro budoucnost mladé generace, to je velice inovativní. Projekt ve vašem pojetí je zajímavým propojením dědictví historie s inovacemi a příležitostmi do budoucna,“ zhodnotila předsedkyně kulturního výboru Sylvia Costa. Dodala, že se těší na schůzku dosavadních měst, jež nosila titul Evropské hlavní město kultury, a na vzájemnou výměnu nabytých zkušeností.

Českou stranu ve výboru zastupuje europoslankyně Michaela Šojdrová, jež má v gesci vzdělávání, delegaci doplnil europoslanec Momchil Nekov z Bulharska. Členové výboru se kromě dalšího programu zúčastní ve čtvrtek tiskové konference, jejímž tématem bude nejen zhodnocení třídenní návštěvy v Plzni a regionu, ale i posouzení role Plzně jako Evropského hlavního města kultury.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 4. 11. 2015, Pecuch Martin