Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Dvořákovo Rekviem bylo uvedeno v rámci Roku…

Dvořákovo Rekviem bylo uvedeno v rámci Roku české hudby v Plzni

Ilustrační fotografie

Dvořákovo Rekviem, op. 89 bylo jedno z posledních akcí letošního Roku české hudby v Plzni. Plzeňská filharmonie jej pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera provedla v katedrále sv. Bartoloměje spolu s Českým filharmonickým sborem Brno vedeným Petrem Fialou a se sólisty Alžbětou Poláčkovou, Václavou Krejčí Houskovou, Miroslavem Dvorským a Janem Šťávou.

Podle ředitelky Plzeňské filharmonie bylo nastudování Dvořákova Rekviem v katedrále sv. Bartoloměje věnováno těm, kteří už nejsou mezi námi, a zvláště těm, kteří věhlas České republiky v zahraničí korunovali svým dílem.

Antonín Dvořák vytvořil své Rekviem v roce 1890 na objednávku hudebního festivalu v Birminghamu. Na díle pracoval s nesmírným zaujetím a přes nucená přerušení jej v říjnu téhož roku dokončil a opatřil obvyklým přípisem „Bohu díky“.

Premiéra se uskutečnila 9. října 1891 v průběhu hudebního festivalu v Birminghamu za řízení samotného skladatele. Následovala uvedení v Manchesteru, Olomouci a v Praze. Největším úspěchem bylo pravděpodobně vídeňské uvedení v roce 1900. I dnes se hraje při významných příležitostech, například v prosinci roku 2011 provázelo pohřeb prezidenta Václava Havla.

V úvodu večera představila Plzeňská filharmonie nové CD s názvem Antonín Dvořák – Rapsodie. Jeho kmotrem se stal potomek Antonína Dvořáka, Antonín Dvořák III.

Zveřejněno: 3. 11. 2014, Pecuch Martin