Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Dvě vzpomínková setkání věnovaná Václavu…

Dvě vzpomínková setkání věnovaná Václavu Havlovi připravuje na 5. října Plzeň

Lavička Václava Havla v Šafaříkových sadech

Dvě vzpomínková setkání věnovaná památce prezidenta Václava Havla při příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin připravuje město Plzeň. Obě se uskuteční 5. října, a to nejprve od 13 do 13:30 hodin u Lavičky Václava Havla v Šafaříkových sadech v centru města, poté od 14 do 14:30 hodin u Věznice Plzeň. Tam bude odhalena pamětní deska připomínající Havlovo věznění v Plzni na Borech.

Lavička Václava Havla se nachází v Šafaříkových sadech, město Plzeň ji slavnostně odhalilo v říjnu 2014. Pamětní místo tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom, autorem lavičky byl světoznámý výtvarník, architekt, designer Bořek Šípek. Kromě západočeské metropole stojí Lavičky Václava Havla i na dalších místech, například ve Washingtonu, Barceloně, v Praze.

Pamětní deska na věznici připomene období uvěznění Václava Havla v Plzni, tedy 30. července 1981 až 28. ledna 1983. Součástí nápisu bude také číslo, které měl Václav Havel přiděleno, chybět nebude ani srdíčko, jež tento spisovatel, dramatik a politik připojoval ke svému podpisu. Autorem pamětní desky je plzeňský akademický sochař František Bálek.

Bývalý prezident Václav Havel získal krátce po revoluci v Plzni čestné občanství, nejvyšší ocenění, které město uděluje. Stalo se tak 6. května 1990 v rámci oslav osvobození města americkou armádou. Do Plzně tehdy přijel s americkou velvyslankyní Shirley Temple Blackovou, aby zde položil základní kámen pomníku osvoboditelům města.

Do západočeské metropole přijížděl i jako divadelník. Opakovaně navštívil Mezinárodní festival Divadlo, členem jehož čestného předsednictva byl. Plzeň navštívil i při uvedení jeho hry Odcházení, kterou nastudovalo Divadlo J. K. Tyla a uvedlo v roce 2008.

V roce 2009 převzal Václav Havel v Plzni Cenu 1. června. „Nejsem dobrodruh, nejsem člověk s dobrodružnými sklony, a přesto jsem měl velmi dobrodružný život. Pravděpodobně proto, že tomu chtěly dějiny, a nikoliv proto, že jsem to chtěl já. Uvedu jenom jeden paradox. Já jsem určitou část svého života prožil zde v Plzni na Borech za to, že jsem se zasazoval za lidská práva. A nyní za totéž zde dostávám cenu,“ prohlásil tehdy.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 30. 9. 2016, Pecuch Martin