Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Držitelkou Stipendia George S. Pattona je…

Držitelkou Stipendia George S. Pattona je studentka vyšší zdravotnické školy Barbora Petermannová

Foto: Z. Kubalová

Čestné stipendium George S. Pattona dnes z rukou George Pattona Waterse, vnuka generála, převzala studentka Vyšší odborné školy zdravotnické Barbora Petermannová. Stipendium je prvním tohoto druhu v České republice a jedním z mnoha čestných stipendií každoročně udělovaných Nadací Briana LaVioletta. Od roku 1992, kdy byla založena, již bylo uděleno více než 500 stipendií, a to nejen ve Spojených státech amerických, ale i v Jihoafrické republice a Polsku. Stipendium nadace každý rok věnuje památce jednoho z padlých amerických nebo spojeneckých válečných hrdinů, v letošním roce generálmajorovi Ernstu Nasonu Harmonovi.

Barbora Petermannová získala stipendium kromě jiného i na základě úvahy, kterou napsala. „Povodeň je katastrofou pro každého, koho postihne. Zároveň také dává příležitost ukázat naše lepší stránky: solidaritu, schopnost vcítit se a obětovat svůj čas, energii. O co více mě těší, když vidím, jak občané spolupracují a pomáhají jeden druhému. Síla společenství se ukazuje právě v takových chvílích, jako jsou živelné katastrofy. Kdy jindy je nutné zapomenout na osobní rozpory a společně myslet na postižené? Kdy jindy by měly jinak přirozené zájmy jednotlivce a skupin ustoupit kolektivní snaze pomáhat? Naštěstí drtivá většina obyčejných lidí a zástupců veřejné sféry uvažuje právě takto. Proto funguje jak solidarita jednotlivců, tak ve většině případů i vládní systémy záchrany a obnovy,“ zmiňuje v úvaze Barbora.

Cílem nadace a sponzorů tohoto stipendia je pomoci těm, jenž touží přispívat společnosti, ve které žijí, a umožnit jim naplnit si své sny a plány. Společně s medailí, jež je inspirována Medailí cti, nejvyšším vojenským vyznamenáním udělovaným vládou USA, obdrží Barbora Petermannová jeden tisíc amerických dolarů.

Primátor Martin Baxa, který se s náměstkyní Evou Herinkovou slavnostního předání v rámci kulturního programu Slavnostní svobody na náměstí Republiky zúčastnil, poděkoval zástupcům nadace Dougu La Violette a Bobovi Nuskemu za udělování stipendia, jehož prostřednictvím si připomínáme generála Pattona a jeho životní zásady.

Generál Harmon, pro svůj drsný hlas často svými vojáky nazývaný „Old Gravel Voice“, byl známým a vysoce uznávaným „generálem bojujícího vojáka“. Dostalo se mu mnoha vyznamenání a medailí, včetně Československého válečného kříže 1939 a Řádu Bílého lva. V Plzni pobýval v hotelu Continental, který byl tehdy využíván jako velitelství americké armády.

Zveřejněno: 4. 5. 2014, Pecuch Martin