Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Don Quijote ovládl prostranství U Zvonu

Don Quijote ovládl prostranství U Zvonu

Letošní premiéra Divadelního léta pod plzeňským nebem se v prostoru U Zvonu odehrála v sobotu 2. července, největší open air divadelní festival v Plzeňském kraji připravil inscenaci Don Quijote v hlavní roli s Kamilem Halbichem. V následujících dnech čeká návštěvníky deset repríz, od 20. července pak sedm opakování loňské, velmi úspěšné komedie Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! s Pavlem Baťkem jako Sherlockem Holmesem.

Kamil Halbich jako Don Quijote

Vstupenky na Dona Quijota z předprodeje rychle mizí, téměř vyprodaná jsou zejména představení, která se odehrají v pátek večer. „Každý rok máme vždy o něco volněji v prvních dnech festivalu, letos tedy 3. a 6. července, s blížícím se závěrem bývají představení zcela vyprodaná,“ uvedla ředitelka festivalu Marcela Mašínová. Vstupenky na jednotlivá představení se prodávají prostřednictvím sítě GoOut (www.goout.cz) a k dostání jsou také v recepci DEPO2015. Všechna začínají ve 20:30 hodin.

V rámci vedlejšího programu se divadelní léto snaží představovat divákům nové typy jevištního umění, které nejsou tak často k vidění na venkovní scéně. Jednou z doprovodných součástí bude 18. července Slam Poetry Open Air, exhibiční set špičkových českých slamerů. Slam poetry jako performativní žánr má jen málo pravidel (vlastní text, žádné rekvizity, popřípadě časový limit), ale všechny jsou svazující a osvobozující zároveň. Slameři berou do hry kromě textu slovní i divadelní improvizaci, mimiku, pohyb, konfrontují a zapojují publikum, které je jim jediným porotcem, často se pohybují na pomezí rapu. Na scéně pod otevřeným nebem se utkají Anatol Svahilec, Metoděj Constantine, Bio Masha, Ondra Hrabal, Pan Václav, Lojza Kvádr, Švéd, Kňour a další. Moderovat bude Nejhodnější Michal.

Divadelní léto pod plzeňským nebem pořádá již devátým rokem spolek PaNaMo, podporuje ho i město Plzeň a společnost Plzeň 2015. V posledních letech se jeho návštěvnost ustálila na osmi tisících diváků, festival každoročně zasazuje do kulis historického centra vlastní originální inscenaci.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 30. 6. 2016, Pecuch Martin