Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Domov sv. Zity poskytuje chráněné bydlení…

Domov sv. Zity poskytuje chráněné bydlení seniorům

Fotografie: Odbor sociálních služeb MMP

Domov sv. Zity v plzeňské Sladkovského ulici 16 poskytuje od pondělí 23. června, kdy jej slavnostně vysvětil biskup František Radkovský, služby svým prvním klientům. Starý obytný dům se rekonstrukcí proměnil v objekt chráněného bydlení pro seniory. Cílem jeho správce, Městské charity Plzeň, je poskytovat starým lidem především jistotu a bezpečí.

Domov sv. Zity otevřen

Třípodlažní objekt s půdní vestavbou disponuje třemi garsoniérami, bytem 1+1 a dvěma byty 2+1. Součástí je i zázemí pro sociální pracovnice a pečovatelky, které nabídnou navazující služby jako tísňovou péči, osobní asistenci nebo ošetřovatelskou službu. Zároveň zde funguje zázemí pro terénní sociální službu.

Charita dům ve Sladkovského ulici získala darem od města. Stavbu zahájila 1. října 2012. Projekt na realizaci čekal od roku 2007. Město nejdříve poskytlo charitě dům do nájmu, poté do výpůjčky. Za těchto podmínek ale nebylo možné žádat o evropské dotace, proto objekt nakonec radnice charitě darovala za podmínky vybudování chráněných bytů. Příslib peněz z Evropské unie, konkrétně z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, se povedlo získat v březnu 2012.

Domov sv. Zity otevřen

Projekt byl finančně podpořen nejen z regionálního operačního programu, a to zhruba osmi miliony korun, ale i městem částkou ve výši dvou milionů korun, německým podpůrným programem Renovabis jedním milionem a také z programu Prazdroj lidem. Celkové náklady přesáhly 12 milionů korun.

Zveřejněno: 24. 6. 2014, Pecuch Martin