Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Dobrodružství z Vernova románu zažijí…

Dobrodružství z Vernova románu zažijí návštěvníci v Depo2015

Plzeňská kulturní a kreativní zóna DEPO2015 otevřela pro rodiny s dětmi novou autorskou interaktivní expozici Cesta kolem světa, která přináší unikátní koncept propojení světelné zážitkové výstavy s prvky únikových a stopovacích her. Příběh expozice odkazuje na slavný román Julese Verna. Návštěvníci jsou stejně jako hlavní hrdina knihy vyzváni k sázce vykonat dobrodružnou cestu kolem světa za 80 dní. Musí přitom projít výtvarně stylizovaná prostředí několika zemí celého světa rozložená na ploše 450 m2 a v každém z nich vyřešit zadané úkoly. Čeká je rozhánění holubů z náměstí sv. Marka, vyvolávání džina z láhve, rozluštění hádanky sfingy nebo dobytí severního pólu. Na hráče, kteří vyluští všechny indicie na konci cesty čeká poklad samotného Philease Fogga. Výstava trvá do 31. srpna 2024. Více na www.depo2015.cz.

240416_Cesta_kolem_sveta_3

Zdroj fotografií: DEPO2015

„K dětskému světu neodmyslitelně patří fantazie, se špetkou fantazie je život barevnější a hezčí. Jedinci s rozvinutou fantazií snáze nacházejí různá řešení problémů, dokáží se na věc dívat z více úhlů pohledu. U mnoha profesí je fantazie předpokladem k úspěchu. Přeji dětem i dospělým, aby si užili výstavu Cesta kolem světa s plným zapojením vlastní fantazie. Týmu DEPO2015 děkuji za její realizaci,“ řekla mimo jiné při zahájení výstavy radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

240416_Cesta_kolem_sveta_2

Autorské interaktivní expozice z dílny DEPO2015 se staly divácky velmi populární. Pracují s principem scénického ztvárnění prostředí, světelných prvků a interaktivních exponátů propojených poutavým příběhem. Tak tomu je i v případě nové expozice Cesta kolem světa. „Vzhledem k oblibě únikové hry Záhada plzeňského metra, kterou v DEPO2015 provozujeme, nás v tvůrčím týmu napadlo výstavu okořenit principem, na kterém fungují únikové a stopovací hry. Návštěvníci tak zakusí dobrodružství bláznivé cesty, na které budou sbírat indicie z vyluštěných úkolů,“ popsala princip výstavy manažerka Centra kreativního podnikání DEPO2015 Lucie Lobotková.

Námětem nové expozice se stal slavný Verneův román Cesta kolem světa za 80 dní. „Poté, co se nám naskytla možnost získat od spolku PaNaMo obří kufr, který původně fungoval jako divadelní scéna ve hře Podivuhodné odpoledne dr. Zvonka Burkeho v rámci Divadelního léta pod plzeňským nebem, bylo o tématu výstavy rozhodnuto. Příběh Philease Fogga, zná snad každý. Je dynamický, dobrodružný a zároveň nabízí prostor začlenit do něj úkoly, které musí návštěvník zdolat stejně, jako překážky zdolával hlavní hrdina příběhu. Ostatně k cestě kolem světa budou v úvodním exponátu návštěvníci vyzváni právě samotným Phileasem Foggem,“ uvedla ředitelka DEPO2015 Soňa Rychlíková.

240416_Cesta_kolem_sveta_1

Návštěvníci projdou celkem devíti prostředími symbolizujícími různé země světa, mezi kterými se přepravují rozličnými dopravními prostředky.

Na scénickém i technickém provedení expozice spolupracoval autorský tým DEPO2015 opět s místními výtvarníky – umělcem a scénografem Pavlem Liškou, tvůrcem interaktivních instalací Vítem Truncem nebo ilustrátorkou Barborou Theodorou Černickou, která celou výstavu vybavila nádhernými ilustracemi.

Expozice je primárně vhodná pro děti, které už umějí číst, menším dětem přetlumočí zadání rodiče. Výstava je otevřena ve všední dny od 14 do 18 hodin, o víkendech, státních svátcích a školních prázdninách od 10 do 18 hodin. Rodinné týmy nebo skupiny návštěvníků od jednoho až po osm hráčů jsou do expozice vpouštěni postupně ve čtvrthodinových slotech. Návštěvníci tak mají dostatek prostoru užít si hledání indicií i zábavu při plnění úkolů. Organizátoři doporučují utvořit si svůj hráčský tým a rezervovat si vstup předem na přesný čas a počet osob. Vstupenky jsou v prodeji v síti Goout. Připraven je také dopolední lektorský program pro školy.

Zóna DEPO2015 výstavou Cesta kolem světa navazuje na předchozí úspěšné autorské projekty Tajuplný les a Lovci znaků. Druhá jmenovaná expozice má za sebou již jednu úspěšnou reprízu v bratislavském dětském muzeu Bibiana a momentálně dělá radost návštěvníkům v pražské Holešovické Tržnici, kde je k vidění do konce letních prázdnin.

Editace textu: Hana Josefová

Zveřejněno: 16. 4. 2024, Martin Pecuch