Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Do nově připravovaného průvodce Plzní…

Do nově připravovaného průvodce Plzní přispívají pamětníci i místní lidé

Stanoviště týmu projektu Skryté město

Foto: Plzeň 2015

Během 17 dnů se podařilo týmu projektu Skryté město, který připravuje netradičního průvodce Plzní pro projekt Evropské hlavní město kultury 2015, sesbírat více než sto námětů a zaznamenat 16 rozhovorů s pamětníky na celkem jedenácti místech. Na kočovnou cestu do jednotlivých lokalit se vydal s karavanem.

„Oslovovali jsme lidi na ulici a ptali se na jejich oblíbená či méně oblíbená místa, na jejich vzpomínky, na místa zmizelá anebo na to, kam by vzali návštěvu. Podařilo se nám shromáždit více než stovku námětů. Nasbírané poznatky se stanou součástí digitální mapy, kterou zveřejníme v září tohoto roku,“ doplňuje Jakub Deml, manažer projektu. V každém místě se také konaly besedy s pamětníky. Podařilo se tak nahrát celkem 16 rozhovorů, které přibližují významné události z jejich života. Na objevování se podílel také Rudolf Šmíd, vizuální sociolog. Ke každé lokalitě vytvořil fotografického průvodce, který mapuje místa pro zdejší obyvatele zajímavá a důležitá, spojená s příběhem. „S pomocí místních dobrovolníků, kteří lokality důvěrně znají, jsem fotograficky zdokumentoval všechna významná místa ve vybraných plzeňských čtvrtích. Významná v dvojím slova smyslu. Významná pro historii města nebo významná v životě našich pamětníků. Z fotografií následně vytvářím fotoalba, nad nimiž diskutujeme s dalšími pamětníky. Ti je pak oživují dalšími vzpomínkami,“ popisuje Rudolf Šmíd.

Stanoviště týmu projektu Skryté město

Skryté město během putování karavanem po čtyřech plzeňských čtvrtích - Doubravce, Lochotíně, Borech a Slovanech - vyzvalo Plzeňany, aby se podíleli na tvorbě obsahu průvodce a přispěli svým příběhem nebo pocitem z místa do mapy. Výsledkem týdenního pobytu v daném místě je lokální průvodce, který upozorní na nejzajímavější příspěvky. „Během našeho putování jsme zažili mnoho náhodných setkání a napínavých vyprávění. Prohlédli nespočet fotografií, za kterými se skrývají osobní vzpomínky. Současně se podařilo v lokalitách vytvořit nové vazby, které jsou pro projekt zásadní,“ vysvětluje koordinátorka projektu Petra Štěpánová z týmu Evropského hlavního města kultury 2015.

Zveřejněno: 19. 6. 2014, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Inovujeme Plzeň
7. 6. 2024 - 8. 6. 2024
Inovujeme Plzeň
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni