Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Do depa na pivo, preclík, bavorský folklor i…

Do depa na pivo, preclík, bavorský folklor i moderní jazz

Modro-bílé vlajky v kreativní zóně DEPO2015 budou od 13. do 15. října symbolizovat Bavorsko-český kulturní festival, letos pořádaný pod novou značkou Treffpunkt. Jde o třetí ročník akce, jejíž základy položila přeshraniční spolupráce na projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Nabídne průřez soudobou i tradiční kulturou a uměním našich sousedů, přehlídku česko-bavorských přeshraničních kulturních aktivit i gastronomické zážitky.

Ilustrační obrázek

Program v areálu DEPO2015 zve na ochutnávku kuchyně sousední země, koncerty, promítání filmů, literární odpoledne, aktivity pro rodiny s dětmi, bavorský i český folklor. Vedle hudby, zpěvu a tance nabídne také workshopy nebo doprovodný program k Bavorsko-české zemské výstavě věnované Karlu IV. Na sobotním závěrečném koncertě vystoupí české i bavorské hudební formace. Chybět nebude ani klasická bavorská pivní zahrada Biergarten s bavorským pivem i lahůdkami, jako jsou pečená kolena, bavorské klobásy či preclíky. Točit se budou dva druhy piva - Bischofshof i plzeňské pivo čepované do skla.

„Ekonomická spolupráce s Bavorskem je pro Českou republiku klíčová. Treffpunkt je ale o kultuře, která spojuje, a hlavně o zábavě. Osobně zvu na pivo každého, kdo se odváže a dorazí v národním kroji, ať už bude bavorský či třeba chodský,“ uvedl ředitel Plzně 2015 Jiří Suchánek. Podle bavorské ministryně pro evropské a regionální vztahy Beate Merk je Treffpunkt po úspěšné bavorské spolupráci na projektu Evropské hlavní město kultury pro Čechy a Bavory další pěknou příležitostí k setkání a dialogu.

Plzeňské části festivalu předcházela třídenní prezentace české kultury v partnerském Regensburgu. V prostorách radnice, klubu pro mladé a klubu Degginger spojujícím kulturu a kreativní podnikání se ve spolupráci s Filmovým festivalem Finále Plzeň představila soudobá česká kinematografie a pestrá skladba plzeňských hudebních skupin, ke slovu přišla i témata kreativních průmyslů a možnosti kulturní spolupráce.

Festival Treffpunkt připravila Plzeň 2015 spolu s partnerským městem Regensburg a dalšími subjekty. Koná se pod záštitou Ministerstva kultury České republiky a Bavorského státního ministerstva vzdělávání a kultury, vědy a umění. Akci spolufinancuje také město Plzeň.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 30. 9. 2016, Pecuch Martin