Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Dny vědy a techniky chtějí bavit

Dny vědy a techniky chtějí bavit

Dny vědy a techniky chtějí bavit

Druhý zářijový týden v Plzni bude patřit vědě. Organizátoři slibují šest dní nabitých jiskřivými experimenty, bublajícími kádinkami, blikajícími monitory, spalujícími lasery a počítači.

Již tradičně je program Dnů vědy a techniky rozdělen do dvou částí. Od pondělí do čtvrtka se veřejnosti otevřou nejen laboratoře a špičková pracoviště v univerzitním kampusu na Borských polích, ale prohlédnout si zájemci mohou také například výzkumné centrum ZČU Nové technologie v plzeňském Vědeckotechnickém parku. Areál kampusu láká k návštěvě laboratoře virtuální reality, na aerodynamické tunely nebo představení lidského mozku, při které se univerzitní odborníci budou snažit uhodnout dobrovolníkem myšlené číslo z naměřených mozkových vln. „Některé akce v kampusu mají omezenou kapacitu a je proto nutné se předem registrovat prostřednictvím webu dnyvedy.zcu.cz,“ upozorňuje Kamila Kvapilová, tisková mluvčí univerzity.

Druhá část se uskuteční v pátek a sobotu 13. a 14. září přímo v centru Plzně. Na návštěvníky čeká přes 40 expozic věnovaných vědě a technice. „Ti nejmenší se mohou seznámit se základními fyzikálními zákony a sami si vyzkoušet, že fyzika je doslova všude kolem nás. Starší se mohou pokusit jen pomocí svých stehenních svalů rozsvítit žárovku, dát si závod na autodráze proti počítači nebo naprogramovat vlastního legorobota,“ láká Martin Sivák z organizačního týmu.

Spolupořadatelem osmého ročníku interaktivní výstavy Dny vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni je město Plzeň.

Podrobnější informace jsou k dispozici na Facebooku www. facebook.com/BavSeVedou – nebo na webových stránkách www.dnyvedy.zcu.cz, kde jsou i registrační formuláře na některé akce pořádané v univerzitním kampusu.

Dny vědy a techniky chtějí bavit

Zveřejněno: 3. 9. 2013, Pecuch Martin