Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Divadlo uvede Shakespearovu komedii Sen noci…

Divadlo uvede Shakespearovu komedii Sen noci svatojánské

Plzeňské divadlo uvede Shakespearovu komedii Sen noci svatojánské

Fotografie: Pavel Křivánek (DJKT)

Humor, magickou atmosféru kouzelné noci, půvabné snové scény, ale především lásku ve všech jejích podobách, to vše nabídne novinka Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Premiéru jedné z nejslavnějších a nejoblíbenějších komedií Williama Shakespeara Sen noci svatojánské uvede divadlo na Nové scéně v sobotu 22. října od 19 hodin.

Režie Shakespearovy komedie se ujal někdejší šéf a kmenový režisér Činoherního studia Ústí nad Labem Filip Nuckolls. Sen noci svatojánské je pro něj textem, který dává obrovskou plochu fantazii. „Na ‚Snu‘ je krásný onen průmět mezi civilizací a nadpřirozeným světem. Divákův čas by se měl v divadle proměnit v čas sváteční,“ řekl režisér.

Dramaturgicky komedii připravil Vladimír Čepek, podle něj inscenace naplno zúročuje potenciál Shakespearova textu a dává vyniknout všem jeho rovinám, od vyostřených komediálních scén až po scény magické. „Sen noci svatojánské se odehrává ve třech rovinách. V realitě, ve snové rovině a v rovině divadla na divadle. Všechny tři se snažíme naplno využít. Pracujeme se slovní i situační komikou, humorné pasáže jsou v kontrastu se snovými momenty. Výslednému efektu napomáhá vynalézavá scéna Lukáše Kuchinky, která využívá zavěšené látkové šály, a atmosféru magického lesa dotváří projekce. S kontrastem reality a snu pracují i výrazné kostýmy Jana C. Löbla,“ vysvětlil Vladimír Čepek.

Plzeňské divadlo uvede Shakespearovu komedii Sen noci svatojánské

Dvojrole Hipolyty a Titánie a Oberona a Thesea jsou připraveny pro Štěpánku Křesťanovou a Martina Stránského, v rolích mladých milenců se představí Zuzana Ščerbová, Kamila Šmejkalová, Petr Konáš a Jan Maléř. V rolích řemeslníků a elfů účinkují další členové činohry Marek Adamczyk, Marek Mikulášek, Ondřej Vacke, Miloslav Krejsa, Michal Štěrba a hostující Jaroslav Matějka. V roli Egea vystoupí Josef Nechutný.

Premiéře bude předcházet beseda s předním českým shakespearologem Martinem Hilským. Přednáška začíná v 15 hodin rovněž na Nové scéně, vstupenky na ni je nutno zakoupit zvlášť.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 20. 10. 2016, Pecuch Martin