Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Divadlo uvede jednu z nejoblíbenějších oper…

Divadlo uvede jednu z nejoblíbenějších oper světového repertoáru Verdiho Aidu

Verdiho Aida v podání DJKT v Plzni (zdroj foto: facebook DJKT)

Zdroj foto: facebook DJKT

Aida je dílem mistra na vrcholu tvůrčích sil. Verdi ji vytvořil na objednávku pro exotickou Káhiru, kde byla poprvé a s celosvětovým úspěchem provedena při slavnostním otevření Suezského průplavu na Štědrý den roku 1871. Plně dostát atraktivitě tohoto díla je rozhodnut celý inscenační tým v čele s mladým šéfem plzeňské opery Tomášem Pilařem. „Moje režijní koncepce vychází z reálií starověkého Egypta, ale zpracovává je snovým a imaginativním způsobem. Vedle intimního dramatu tří mladých lidí, které svazuje konflikt mezi jejich osobnostmi a sociálními rolemi, se nevzdávám monumentálnosti předepsaných davových scén, z nichž chci vytvořit velkolepé světelné obrazy,“ sděluje Pilař.

Své síly spojil s renomovaným scénografem Danielem Dvořákem, který monumentalitu operního dramatu podpořil rozčleněním jeviště masivními kamennými stěnami. Kostýmy jsou dílem mladé výtvarnice Ivany Mikloškové, jež pro Aidu vytvořila návrhy spojující siluety egyptské módy s nadčasovými křivkami.

Hudebně Aidu nastudoval současný dirigent Národního divadla v Praze František Drs, který byl dlouhá léta koncertním mistrem a posléze v letech 1982 až 1997 dirigentem plzeňské opery. Na otázku, v čem vidí jedinečnost této opery, říká: „Vše je precizně prokomponováno, výstupy Aidy a Amneris jsou uváděny charakteristickými tématy, psychologie jednajících postav je rozvedena do větší šíře. Sborové a ansámblové scény jsou mnohem komplikovanější než v předešlých Verdiho operách, Aidu navíc odlišuje hlavně autorova snaha o nalezení koloritu staroegyptské hudby. Téma Aidy a Radama v konci opery je pro mne nejúžasnější snad v celých dějinách hudby.“

Režisér Tomáš Pilař je pyšný, že se hlavní role podařilo obsadit zahraničními hosty. „Zejména oceňuji, že v roli Radama se vedle našeho stálého hosta, mexického pěvce Rafaela Alvareze, poprvé představí italský tenorista Paolo Lardizzone, jenž se už prosadil na světových scénách, mimo jiné v Káhiře a Salzburku. V titulní roli v alternaci s Ivanou Veberovou poprvé v Plzni vystoupí i Luisa Albrechtová, typově fenomenální představitelka mladé dívky. Mezi nejlepší české představitele etiopského krále Amonasra zase patří Richard Haan alternující s Daliborem Tolašem,“ uvádí.

V postavě Aidiny sokyně princezny Amneris se vystřídají Jana Foff Tetourová a Eliška Weisssová, v roli velekněze Ramfise poprvé vystoupí v Plzni Adam Leftwich v alternaci s domácím sólistou Jevhenem Šokalem. Do dalších rolí jsou obsazeni Pavel Horáček, Michael Kubečka, Radka Sehnoutková, Vanda Šípová, Jan Adamec a Plamen Prokopiev.

Premiéra opery se odehraje ve Velkém divadle v sobotu 18. října.

Zveřejněno: 17. 10. 2014, Pecuch Martin