Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Divadlo přichází s novým nastudováním baletu…

Divadlo přichází s novým nastudováním baletu Labutí jezero

Po šesti letech se na jeviště Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni vrací Labutí jezero. Balet od ruského hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského divadlo premiérově odehraje v sobotu 19. listopadu. Již v pátek se lidé mohou podívat na veřejnou generální zkoušku od 11 hodin, vstupenky budou půl hodiny předem k dostání v pokladně Velkého divadla.

Divadlo přichází s novým nastudováním baletu Labutí jezero

Labutí jezero patří k divácky velmi oblíbeným titulům, pro každý baletní soubor je výzvou a zkouškou jeho technické vyspělosti. „V klasickém baletu se odhalí každá chyba, je náročný na přesnost provedení, bezchybnou práci paží a nohou, vše musí být jako podle pravítka,“ uvedl choreograf inscenace Jiří Horák.

Diváci se mohou těšit na velkolepou podívanou, kterou podpoří kostýmy a scéna Aleše Valáška navržené v souladu s klasickým pojetím tance. Výsledný efekt umocní projekce Petra Hlouška a light design, jehož autory jsou Tomáš Pilař a Jakub Sloup. Po hudební stránce dílo nastudoval Jiří Štrunc, jenž se za dirigentským pultem vystřídá s Norbertem Baxou.

Světová premiéra Labutího jezera se uskutečnila roku 1877 ve Velkém divadle v Moskvě, v Plzni byl balet poprvé uveden v roce 1940 Josefem Juglem, naposledy v roce 2002 v choreografii a režii Jiřího Němečka mladšího. Tato inscenace se na repertoáru udržela celých osm let. Náročnou dvojroli Odetty/Odilie ztvárnila v posledních dvou reprízách Jarmila Dycková, která se titulní role ujme také v nové inscenaci. „Titulní dvojrole v Labutím jezeře je snem každé tanečnice. Je velmi náročná, proto se o ni někdy dělí dvě sólistky. Mně ale vyhovuje, že se v dvojroli setkám s postavou něžnou i vášnivou,“ řekla Jarmila Dycková, kterou znají diváci například jako Múzu ve Stravinského Svěcení jara nebo jako Carmen.

Titulní úlohu alternuje další ze stálic souboru Kristýna Piechaczková, příležitost dostane i mladá tanečnice z Japonska Mami Hagihara. Jako Princ se představí Michal Kováč, Grzegorz Mołoniewicz a nováček souboru Joshua Lee. „Pravidelné hostování v hlavních rolích přislíbili vynikající tanečníci Radka Příhodová a Adam Zvonař. Ten je v současnosti v angažmá v Mnichově, s rolí Prince se setkal už v Národním divadle i ve Státní opeře,“ prozradil Jiří Horák. Rudovouse tančí Miroslav Hradil, Grzegorz Moloniewicz, Richard Ševčík nebo Martin Šinták. Bena Michal Kováč, Joshua Lee, Grzegorz Moloniewicz nebo Richard Ševčík, postavu královny pak Martina Drbušková nebo Petra Šintáková. Roli ceremoniáře ztvární Jiří Žalud v alternaci s Petrem Brettschneiderem.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 16. 11. 2016, Kriegerová Eva