Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Divadelní léto chystá tragikomedii Akvabely

Divadelní léto chystá tragikomedii Akvabely

Divadelní léto chystá tragikomedii Akvabely

Ilustrační foto

Jubilejní 10. inscenací Divadelního léta pod plzeňským nebem budou Akvabely, kultovní tragikomedie Davida Drábka, jejíž nastudování v roce 2006 se stalo inspirací k založení festivalu. Premiéra představení se uskuteční 1. července 2017 na prostranství U Zvonu.

Umělecký ředitel festivalu Vilém Dubnička, tehdejší herec plzeňského Divadla J. K. Tyla, představení Akvabely v divadelním klubu režíroval a hlavní role svěřil svým vrstevníkům – Bronislavu Kotišovi, Zdeňku Rohlíčkovi a Michalu Štěrbovi. Úspěch inscenace rozhodl o zformování základního týmu, jehož práce vyvrcholila založením open air festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Všichni tři herci se stali jeho základními kameny. V roce 10. narozenin Divadelního léta se proto Akvabely vrátí ve zcela nové podobě, ale s původním obsazením tří hlavních rolí.

„Uděláme nyní Akvabely jinak. Chtěli bychom zachovat to, co fungovalo, a přizpůsobit inscenaci prostoru a charakteru venkovního divadla. V klubu jsme vyzdvihli její intimitu, U Zvonu může více vyniknout show. Z obsazení zůstanou jen tři hlavní herci. Budou mít nové kolegy, novou scénu, novou choreografku. Určitě se díváme na krizi středního věku zase trochu jinak," říká Vilém Dubnička.

Tragikomedie Davida Drábka Akvabely je původní českou divadelní hrou roku 2004. Téma tří mužů ve středním věku, kteří řeší své krize tím, že utíkají do vodního světa, kde možná není ani tak důležité, jak ovládnou synchronizované plavání, ale to, že jsou prostě spolu, je mnoha divákům blízké. Každý z nich v reálném světě řeší své vlastní bolesti (vztahy, práci, promarněnou sametovou revoluci…) a každý z nich se s nimi nakonec vypořádá jinak. Tragikomický život tří přátel, jejich manželek, milenek, milenců a lidí, které potkávají, pobaví a dojme každého, kdo se nebojí podívat se na svůj život na jevišti.

Plzeň je jediným městem v republice, pro které každý rok vzniká profesionální divadelní inscenace zasazená do kulis historické centra. Hraje se vždy v červnu a červenci a návštěvnost se ustálila na počtu 8 000 diváků. Letos se bude hrát  jako vloni na prostranství U Zvonu. Kromě Akvabel mohou diváci zhlédnout i reprízy loňského Dona Quijota a předloňské inscenace Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! Vstupenky na festival se začnou prodávat 1. dubna 2017.


 

Zveřejněno: 9. 3. 2017, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni