Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Devadesát let existence plzeňské zoo mapuje…

Devadesát let existence plzeňské zoo mapuje výstava v mázhauzu

Devadesát let existence plzeňské zoo mapuje výstava v mázhauzu

Fotografie: E. Barborková

Devadesát let existence plzeňské zoologické a botanické zahrady přibližuje od pondělí nová výstava v mázhauzu radnice na náměstí Republiky. Je sestavena z 20 panelů, které přináší informace o tom, co se v dané dekádě v zoo stalo, hodnotí daná desetiletí z pohledu nejzásadnějších událostí. Současně vystavuje plzeňská zoo také ve Smetanových sadech, kde venkovní expozice před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje představuje snímky amerického fotografa Joela Sartora, jenž zachytil 20 pozoruhodných zvířat chovaných plzeňskou městskou příspěvkovou organizací.

„Devadesát let je úžasné výročí velmi významné instituce města Plzně, kterou mají všichni rádi, což se odráží i v číslech návštěvnosti. Každoročně je to téměř půl milionu lidí,“ uvedl Martin Baxa, první náměstek primátora města Plzně, jenž výstavu v mázhauzu zahájil spolu s náměstkem pro oblast dopravy a životního prostředí Petrem Náhlíkem. Podle Martina Baxy zoo prezentuje, pečuje o ohrožené druhy, je důležitým turistickým cílem, klíčová je však její funkce vzdělávací. „Ukazuje nám v plné rozmanitosti svět a světovou biosféru z různých stran. Tím naplňuje hlubší smysl toho, proč zoologická a botanická zahrada je,“ doplnil Martin Baxa. Poděkoval řediteli Zoologické a botanické zahrady města Plzně Jiřímu Trávníčkovi, díky jehož elánu, rozvojovému plánu a vizím plzeňská zoo vzkvétá.

„Z hlediska dopravy bude pro zoologickou zahradu podstatné to, že v letošním roce vybudujeme lávku pro cyklisty a pěší. Díky ní se bude možné dostat bezpečně s dětmi do zoo ze Skvrňan na kole a pěšky,“ doplnil náměstek Petr Náhlík.

Podle mluvčího zoologické zahrady Martina Vobruby začíná výstava rokem 1926. „Samozřejmě posledních dvacet třicet let zoologické zahrady v Plzni je poměrně dobře známo, žijeme v době internetu, časopisu IRIS, v době našich knih, které už deset let vycházejí. Ale každou novou informaci nebo fotografii, která přiblíží dění a naši historii před rokem 1986, vítáme. Klíčové jsou zejména ty, které se vztahují k prvním dvěma třem čtyřem desetiletím,“ zmínil Martin Vobruba.

Obě expozice jsou k vidění do konce června.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 7. 6. 2016, Pecuch Martin