Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Dětské skupiny se stávají mezi rodiči…

Dětské skupiny se stávají mezi rodiči fenoménem

Fotografie: Odbor sociálních služeb MMP

Dětské skupiny v praxi byly tématem semináře, který se uskutečnil v pátek 24. března 2017 na plzeňské radnici pod záštitou náměstkyně pro oblast školství a sociálních věcí Evy Herinkové. Akci ve spolupráci s organizací Family and Job uspořádal magistrátní odbor sociálních služeb.

„Na semináři se sešli jak stávající provozovatelé dětských skupin v regionu, tak ti, kteří o vzniku této služby zatím uvažují. Rozvoji dětských skupin nahrává aktuální baby boom, stejně tak i skutečnost, že založení a provoz služby je možno financovat z dotace Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky. Podle dostupných informací na jarní výzvu s alokací 350 milionů korun reagovala stovka subjektů. Město Plzeň získalo pro svoji dětskou skupinu dotaci v loňském roce a zvažujeme, že podáme žádost i do avizované podzimní výzvy,“ uvedla vedoucí magistrátního odboru sociálních služeb a zároveň vedoucí dětské skupiny Malíček Alena Hynková.

Fotografie: Odbor sociálních služeb MMP

Malíček byl v době svého vzniku druhou dětskou skupinou v Plzeňském kraji (o měsíc dříve byla založena v Domažlicích DS Sluníčko). V současné době funguje v regionu celkem 11 dětských skupin, je však reálný předpoklad, že toto číslo dál poroste.

„Magistrátní Malíček, první dětská skupina založená městem, funguje jako vítaný benefit pro zaměstnance od září 2015. Do dnešního dne umožnil návrat do práce téměř třem desítkám rodičů z řad našich úředníků, ale i zaměstnanců příspěvkových organizací nebo krajského úřadu,“ uvedla náměstkyně primátora Eva Herinková.

Fotografie: Odbor sociálních služeb MMP

Dětská skupina představuje funkční alternativu předškolnímu zařízení na nekomerční bázi. Ideální je zvláště v době, kdy je kapacita jeslí a mateřských škol v místě nedostačující. Zároveň je pro rodiče finančně dostupnější než hlídací agentury a soukromé školky.

Obsahem semináře bylo mimo jiné seznámení se se zákonem o dětských skupinách, dotačních možnostech a požadavky na provoz. Zazněly zde i zkušenosti stávajících provozovatelů dětských skupin, kteří upozornili na úskalí provozního i administrativního charakteru, zejména směrem k čerpání dotací.

Zveřejněno: 28. 3. 2017, Pecuch Martin