Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Depo2015 zaplní přehlídka současného designu

Depo2015 zaplní přehlídka současného designu

První ročník akce Plzeň Design! představí během čtyř dnů od 17. do 20. listopadu současný český design. Vedle expozic již zavedených studií dostanou prostor mladí začínající designéři a tvůrci zabývající se módou, šperky, sklem a porcelánem nebo tvorbou pro děti.

Pozvání přijaly necelé tři desítky návrhářů a tvůrců. Jedním z nich je Ondřej Bek s ručně vyráběnými dřevěnými brýlemi Bekwood, které vznikly jako autorský projekt několika přátel z potřeby reagovat na nekvalitní imitace rozšiřující se po českém trhu. Výroba se od prvních momentů lisování až po konečné fáze broušení a voskování odehrává v jejich plzeňských rukou, částečně také v dílnách Makerspace, které jsou součástí areálu DEPO2015. Obroučky a postranice jeho slunečních brýlí jsou z pravého dubu nebo ořechu.

Ilustrační obrázekRovněž ze dřeva tvoří slovenský návrhář Andrej Kvaček. Pod značkou Bigwood vyrábí dřevěné šperky a doplňky jako třeba USB klíčenky, nože či trsátka. K tvorbě používá různorodé dřevo, ručně ho gravíruje a zdobí například smaragdy nebo díly ze starých hodinek. Další návrhářkou je Eva Chmelová, která pro budoucí spolupráci se sítotiskovou dílnou připravuje předlohy pro metrážový potisk látek. Její autorské dezény jsou určeny pro originální kolekce oblečení a bytových doplňků. Mladá návrhářka tak reaguje na nedostatek originality v tuzemské produkci látek a nabízí svoje výrobky dalším oděvním designérům.

Mezi vystavujícími jsou také díla studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a dalších začínajících tvůrců, jsou to například dětské hračky Beabeo, šperky Pavlíny Hulinkové, dřevěné doplňky značky Fain wood, módní kousky z dílny Janadesign.cz, porcelánové šperky od značek Kabinet a Stehlík design, tvorba z fimo hmoty od LC Tools, trička a tašky značky Lion Design nebo streetwear Neasi.

Prodejní přehlídka se rozprostře do dvou částí – větší prostor v autobusové hale DEPO2015 zaujmou rozměrnější expozice, v takzvaném Skleníku pak nabídne plzeňský Originál design shop produkty dalších deseti značek a tvůrců v zastoupení. Chybět nebudou stánky s občerstvením.

Kromě samotných produktů se mohou návštěvníci osobně seznámit také s jednotlivými tvůrci i procesem jejich tvorby. Na programu jsou přednášky a workshopy prezentujících vystavovatelů, kde se lidé tváří v tvář setkají s autory a nahlédnou do procesu vzniku designových kousků. Koho láká vlastní tvorba, dostane zároveň možnost zúčastnit se workshopů v otevřené dílně Makerspace.

Vstupné je v několika variantách, od základního (jen přehlídka) za 90/50 korun po kombinované (s výstavou Má plast) za 130/90 korun. Doprovodný program zahrnující přednášky a workshopy je ke vstupence zdarma stejně jako dětská herna. Výjimkou jsou placené kurzy v Makerspace.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 15. 11. 2016, Pecuch Martin