Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Depo2015 slaví rok, jako kreativní zóna…

Depo2015 slaví rok, jako kreativní zóna patří k republikové špičce

Depo2015 slaví rok, jako kreativní zóna patří k republikové špičce

Na konci dubna 2015 se poprvé otevřely brány bývalé vozovny dopravních podniků v Presslově ulici veřejnosti. Místo autobusů začal prostor patřit kultuře, řemeslu a podnikání. Po prvním roce fungování se kreativní zóna může pochlubit návštěvností kolem 115 tisíc lidí, řadou výstavních projektů, velkými hudebními akcemi, špičkovými tanečními představeními, oblíbeným festivalem pouličního jídla i stovkami menších akcí od zahradnických odpolední přes dětské narozeninové oslavy až po soukromé firemní večírky. Oslava prvních narozenin kreativní zóny se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna, novými projekty budou například výstava Dobrodruzi nebo American DEPO Street Food Market v rámci Slavností svobody.

Depo2015 slaví rok, jako kreativní zóna patří k republikové špičce

„Bývalé vozovně dopravních podniků se podařilo vdechnout nový život. Stala se místem pro představování inspirativních projektů a tipů na zajímavé kulturní iniciativy, ale také místem, kde se propojuje umění a inovace s ekonomickými faktory.  DEPO2015 je jedinečné, což mimo jiné potvrzuje nebývalý zájem o část programu právě konaného filmového festivalu Finále,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa.

Depo2015 slaví rok, jako kreativní zóna patří k republikové špičce

„DEPO2015 je hlavním udržitelným výstupem projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, který propojuje kulturu s byznysem. Fungujeme stále v improvizovaných podmínkách, ale možná i právě proto je DEPO2015 lepším a živějším prostorem než před rokem. Lidé sem mohou zavítat sedm dní v týdnu,“ řekl Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015, která kreativní zónu provozuje.

Areál však nefunguje jen jako místo k pořádání akcí. Nabízí prostory pro konference a veletrhy, své zastoupení mají i zahraniční umělci na rezidencích, kutilové v otevřených dílnách, švadleny, designéři a vývojáři využívající technické zázemí Makerspacu, nájemníci sdílených kanceláří či lidé, kteří rozjíždějí podnikání v takzvaných kreativních průmyslech. Prostory DEPO2015 využívají také umělečtí fotografové a filmaři.

Depo2015 slaví rok, jako kreativní zóna patří k republikové špičce

„To, co jsme zde dokázali za pouhých pár měsíců vytvořit, nemá v České republice obdoby. Kreativní inkubátory vznikají i v dalších větších městech – v Brně, Ostravě, Praze či při univerzitě ve Zlíně, ale žádný z nich nemá takový přesah, aby zároveň nabízel vzdělávací kurzy pro začínající profesionály, tvůrčí dílny pro veřejnost, sdílenou kancelář, výstavní a koncertní halu s kavárnou a dětským koutkem i zázemí pro rezidenční umělce,“ doplnil Jiří Suchánek.

Depo2015

Oslava prvních narozenin DEPO2015 se uskuteční 28. dubna, kdy dostanou návštěvníci mimořádnou možnost prohlédnout si všechny stávající dílny, zúčastnit se slavnostního otevření nové dílny FABLAB s 3D tiskárnou a vyzkoušet si coworkingovou pracovnu. Bez předchozí registrace se také budou moci zúčastnit ukázkového kovářského workshopu, dekorativního gravírování dřeva a klasického grafického workshopu. Na večer se chystá druhá akce zvaná FuckUp Night a DJ party. Aktuálně v depu bude končit expozice TRIK věnovaná dětem a digitálním technologiím, od 6. května ji vystřídá nová interaktivní výstava Dobrodruzi, která návštěvníky vezme na dobrodružnou cestu obyvatel Stoda za novým životem na Nový Zéland. DEPO2015 se také stylově připojí k oslavám osvobození Plzně. O víkendu 7. a 8. května se v areálu uskuteční festival pouličního jídla v americkém stylu.

Zveřejněno: 19. 4. 2016, Pecuch Martin