Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Den architektury vezme zájemce na netradiční…

Den architektury vezme zájemce na netradiční prohlídky interiérů

Ilustrační obrázek (zdroj: www.denarchitektury.cz)Pátek 2. října bude i v Plzni patřit pátému ročníku Dne architektury, celorepublikové akci zahrnující procházky s architekty či historiky. Festival nabídne exkurze do jindy nepřístupných interiérů, zájemci se podívají do domu s pasáží ve Františkánské ulici, budovy bývalé Hasičské vzájemné pojišťovny na Americké, Loosova interiéru v Bendově ulici, do budovy policejního ředitelství na Anglickém nábřeží, modlitebny Korandova sboru nebo do domu U Dvou klíčů na náměstí Republiky.

Organizátoři společně s autory projektu Plzeňský architektonický manuál, členy spolku Pěstuj prostor a jejich hosty připravili komentované prohlídky funkcionalistických staveb v délce 35 minut. Uvedeny budou krátkým čtením dobových textů, jedním z předčítajících bude i první náměstek primátora Martin Baxa. Doprovodný program je připraven v podobě workshopu, taneční performance, zvukové kompozice odkazující k životu a dílu Adolfa Loose nebo architektonických procházek pro děti. Akci završí afterparty v kavárně DEPO2015.

Festival se koná u příležitosti Světového dne architektury celkem ve 49 českých městech a na Slovensku. Plzeňská verze je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 24. 9. 2015, Pecuch Martin