Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Co v Plzni podniknout o svatomartinském…

Co v Plzni podniknout o svatomartinském víkendu?

V pátek přijede do Plzně svatý Martin na bílém koni

Tak co myslíte? Přijede letos Martin na bílém koni nebo nás zase nechá čekat? Uvidíme. Každopádně, abyste si mohli nadcházející víkend v Plzni náležitě užít, máme pro vás oblíbený výběr akcí, ve kterém nebudou chybět tipy na svatomartinská menu, čokoládový festival nebo další z workshopů v Pivovarském muzeu. Děti jednoznačně potěší Den s Českou televizí, který se v rámci filmového Juniorfestu koná v neděli v DEPO2015. Tím ale nabídka rozhodně nekončí.

• Čekání na svatého Martina

Kdy jindy si dát pečenou husu než na svatého Martina? Připravili jsme pro vás stručný přehled restaurací v centru Plzně, které pro tuto příležitost sestavily speciální menu. Stejně tak nebude chybět ani pravé svatomartinské víno. Svatý Martin se svou družinou dorazí v sobotu na Radyni, kde se od 11 do 17 hodin můžete těšit na ochutnávku vín, středověkou hudbu, svatomartinské posvícení, prohlídku hradu i soutěže pro děti.

• Dětský den s Českou televizí v DEPO2015

V pátek v Plzni a dalších okolních městech začíná oblíbený festival dětských filmů JUNIORFEST. Na přehlídce se budou promítat filmy pro děti různých věkových kategorií - nabídne tak ideální program pro celou rodinu pro nevlídný listopadový víkend. Kromě filmových projekcí se navíc v rámci doprovodného programu v sobotu v DEPO2015 můžete těšit na Den s Českou televizí. Setkáte se s oblíbenými pořady ČT: D a jejich moderátory. Čeká na vás řada soutěží, zajímavých workshopů i fotokoutek s postavičkami ze Studia Kamarád. Začíná se ve 13 hodin.

• Čokoládový festival

Vědci občas tvrdí, že čokoláda je zdravá, jindy zase že ne. Pokud rádi mlsáte a na čokoládu nedáte dopustit, doporučujeme vyrazit na čokoládový festival, který se od pátku do neděle uskuteční v kulturním domě Peklo. Můžete ochutnat nejrůznější druhy čokolády i spoustu zajímavých dobrot. Zjistíte, že čokoládu můžete jako netradiční ingredienci použít i do zajímavých receptů.

• Prohlédněte si Zmizelou Plzeň v Galerii 13

Prohlédnout si Plzeň takovou, jaká kdysi bývala a dnes už není, můžete na výstavě v Galerii 13 (Pražská 13). Západočeská galerie v Plzni zde představuje výstavu Zmizelá Plzeň. Díky historickým obrazům, fotografiím, modelům a prostřednictvím celé řady dalších exponátů můžete cestovat zpátky v čase. Expozici doplňuje celá řada reprodukcí fotografií a úryvky ze dvou filmů. Mnohé pozoruhodné drobné exponáty pocházejí ze soukromých sbírek. Přijďte se seznámit s Plzní, kterou dost možná neznáte.

• Podzimní tvůrčí dílny v Pivovarském muzeu

Listopadové tvůrčí dílny v Pivovarském muzeu pokračují i tuto sobotu. Tentokrát můžete z blízka poznat práci bednářů. Vyzkoušíte si sestavit sud a vlastnoručně si vyrobíte nějakou pěknou dřevěnou ozdobu, která bude slušet vašemu vánočnímu stromečku. Součástí vstupenky na workshop je navíc prohlídka samotného muzea zakončená ochutnávkou piva Pilsner Urquell. Akce začíná v 10 a končí 16 hodin.

• Vyrobte si vlastní knihu

První polovina listopadu patří také Plzeňskému literárnímu festivalu. V rámci doprovodného programu pro vás Muzeum knihtisku a knihy ve spolupráci se Zastávkou připravilo workshop Vytiskni a svaž. V sobotu od deseti hodin se tak můžete vydat do muzea, kde si vyzkoušíte ruční sazbu. Odtud se pak vypravíte na Zastávku (budova železniční stanice nad hokejovým stadionem), kde si knihu s ilustracemi i obálkou svážete. Počítejte s tím, že místo vstupenky zaplatíte malý příspěvek na použitý materiál.

Text: Helena Prokopová

Zveřejněno: 11. 11. 2016, Pecuch Martin