Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Činohra Divadla J. K. Tyla uvádí v české…

Činohra Divadla J. K. Tyla uvádí v české premiéře hru Kena Ludwiga Lov začíná

Činohra Divadla J. K. Tyla uvádí v české premiéře hru Kena Ludwiga Lov začíná

Foto: Kryštof Kalina

Potřetí přivádí plzeňská činohra na scénu dílo jednoho z nejvýraznějších současných amerických komediografů, jehož hry překládané do 20 jazyků dobývají svět, Kena Ludwiga. Inscenace Tenor na roztrhání (1990) i Měsíc nad Buffalem (2006) byly provázeny velkým diváckým ohlasem, podobně jako v roce 2002 muzikál Crazy for You, k němuž Ken Ludwig vytvořil libreto.

Vražedně vtipná komedie Lov začíná získala v roce 2012 cenu Edgar Awards za nejlepší hru každoročně udělovanou organizací Mystery Writers of America. Autor sám pro ni zavádí žánrově upřesňující označení komedie-horor. Přes úspěch v zahraničí dosud nebyla na českých jevištích uvedena. Stejně jako v jeho předchozích hrách tu klíčovou roli hraje atmosféra divadla. Dějištěm je luxusní dům populárního herce Williama Gilletta, který se proslavil postavou Sherlocka Holmese. V jeho duchu chce zahájit pátrání po útočníkovi, který se ho pokusil přímo při představení zabít. Během pátrání po vrahovi se ale odhalují především utajované city a překvapivé vztahy Ludwigem bravurně napsaných postav. Humor postupně graduje do odpoutané situační komiky. Detektivní regule se vymykají svým pravidlům a v důsledku toho se vrší nedorozumění, nečekaná odhalení a překvapivé situace.

„Největším oříškem je pozoruhodná žánrová promiskuita textu. Ve hře se objevují situace komediální, hororové i detektivní, nelze však jednoznačně říct, zda se jedná o komedii, horor či detektivku. Jednotlivé situace je třeba od sebe často velmi výrazně odlišit. Mám proto strach, abychom při snaze dosáhnout těchto odlišností nepřekročili míru dobrého vkusu a zároveň se příliš neocitali na půdě žánrových klišé,“ říká o úskalích Ludwigovy hry, s nimiž se potýkal, režisér David Šiktanc.

Ústřední postavu holmesovského herce Williama Gilletta ztvární Michal Štěrba, jeho matku Monika Švábová. Další příslušníky herecké branže sehrají Andrea Mohylová, Štěpánka Křesťanová, Jan Maléř a Petr Konáš. Sestavu doplní policejní inspektorka v podání Jany Kubátové a Apolena Veldová v roli všem nepříjemné divadelní kritičky.

Autorem scény je Nikola Tempír, kostýmy navrhla Petra Krčmářová. Z originálu The Game’s Afoot přeložil Pavel Dominik.

Česká premiéra se uskuteční v sobotu 13. prosince 2014 ve Velkém divadle.

Zveřejněno: 12. 12. 2014, Pecuch Martin