Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Charitativní prodej obrazů vynesl téměř…

Charitativní prodej obrazů vynesl téměř čtvrt milionu korun

Foto: M. Poustka, Plzeň 2015

Fotografie: M. Poustka, Plzeň 2015

Portréty Plzeňanů, vybraných na základě komunitního castingu a vyobrazených současnými českými malíři, vynesly v dražbě téměř čtvrt milionu korun. Charitativní prodej pořádala společnost Plzeň 2015 ve spolupráci s pražskou Chemistry Gallery, jejíž kurátor Petr Hájek stál za výběrem umělců. V rámci projektu Tvář Plzně vytvořilo osm českých malířů realistické portréty lidí, které byly parafrází obrazů maorských náčelníků od Gottfrieda Lindauera. Devět obrazů se podařilo vydražit celkem za 248 tisíc korun, poslední bude nabídnut v online dražbě.

Celkovou částku si rozdělí organizace a projekty, které vybírali sami portrétovaní. Peníze tak půjdou na konta Dětského domova DOMINO, Poradny pro cizince a uprchlíky Diecézní charity Plzeň, psího útulku, kavárny Kačaba, Poradenského centra Ledovec, Jachetního klubu Plzeň, městu Útušicím na vybavení dětského hřiště, Klubu Atom pro děti a mládež, Hospic sv. Lazara v Plzni. Díky nim se také v centru Plzně objeví veřejné piano a upraví se okolí Městské plovárny u Radbuzy.

Nejvyšší částku 52 tisíc korun nabídl za portrét Anastasie Shestakové od Jana Mikulky pražský sběratel Pavel Feigl. Ten zakoupil celkem tři obrazy v ceně 137 tisíc korun. Jeho soukromá Feigl Gallery vlastní v současné době největší sbírku Zdeňka Berana a jeho žáků.

Fotografie: M. Poustka, Plzeň 2015

Kromě vydražených částek udělaly radost i samotné obrazy. Dílo Jiřího Boumy daroval kupec Dětskému domovu DOMINO, další dostal psí útulek v Plzni. Svůj portrét obdržela i přímo jedna z Tváří Plzně Pavel Süssenbek. Jako dodatečný narozeninový dárek k 60. jubileu mu jej věnoval ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.  Akcí bez nároku na honorář provázel moderátor Libor Bouček.

„Umělecko-charitativní projekty, navíc s komunitním rozměrem, nejsou běžnou součástí nabízeného kulturního programu českých měst. I proto jsme velice rádi, že se projekt podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Samotná výstava, kterou v DEPO2015 navštívily stovky lidí, měla velice pozitivní ohlasy jak mezi místními, tak mezi návštěvníky Plzně nejen z České republiky,“ zhodnotila projekt Kristýna Jirátová ze společnosti Plzeň 2015.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 23. 9. 2015, Pecuch Martin