Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Cestování učí toleranci, tvrdí dobrodruh…

Cestování učí toleranci, tvrdí dobrodruh Lukáš Socha

Fotografie: E. Barborková

Pokoře se člověk v jihovýchodní Asii učí lépe než tady v Čechách, tvrdí plzeňský cestovatel, dobrodruh a fotograf Lukáš Socha. Jedenatřicetiletého muže, jenž žije už dva roky v Thajsku a živí se jako průvodce, dnes na radnici přijal primátor města Martin Zrzavecký. Tématem setkání byly nejen cestovatelské zážitky Lukáše Sochy, ale i jeho vnímání Plzně jako města, kam se nyní po delší době vrátil.

„Cestování nás učí toleranci a respektu a ukazuje nám alternativy,“ řekl primátorovi Lukáš Socha. Ten začal sbírat zkušenosti před 11 lety, kdy po příjezdu do Jihoafrické republiky nalezl práci jako dobrovolník v luxusním pětihvězdičkovém safari a staral se tam o lvy, slony a další zvířata. „Pro slony jsme v buši sekali větve, na plantáži pro ně trhali melouny. Pak jsem jel na Nový Zéland, do Austrálie, Karibiku a už z toho kolotoče nešlo vystoupit,“ přiblížil Plzeňan, jenž chce i dál poznávat svět, učit se fotit, sbírat zkušenosti. Jako průvodce po jihovýchodní Asii podle svých slov plní lidem jejich sny.

Při cestách se setkal také s Dalajlámou, bylo to v severní Indii. „Jedna z prvních vět, kterou jsem od něj slyšel, byla v tom smyslu, že stavíme stále větší a větší domy a máme čím menší a menší rodiny,“ uvedl Lukáš Socha. Podle něj si při cestování člověk vystačí s málem. Stejně tak se v Asii setkává se zcela jinak nastavenou mentalitou lidí. Ti si často i přes bídu, v níž žijí, umí život užít. „Tady v České republice chybí přísun hezkých zpráv,“ poznamenal. „Ten Váš život, to je kouzelná věc se všemi plusy i mínusy,“ reagoval Martin Zrzavecký.

Lukáš Socha nyní po dvou letech přijel do Plzně, podle svých slov měl ohromnou radost z toho, jak město vypadá stále lépe, je přívětivější. Ocenil například stezky pro cyklisty. Podle primátora není nutné dělat „bombastické věci“, i menší a drobné akce mohou lidem zpříjemňovat život. Jako příklad primátor uvedl před prázdninami dokončenou revitalizaci lesoparku Ostende v blízkosti Velkého boleveckého rybníka. Díky projektu za 1,4 milionu korun včetně DPH mají lidé k dispozici vylepšený systém cest, zlepšila se průchodnost územím, přibyl i nový altán.

Text: Eva Barborková

Cestování učí toleranci, tvrdí dobrodruh Lukáš Socha